I samarbete med
Klart: AIK fyller på staben – värvar från Kalmar

AIK fortsätter att bygga sin ledarstab inför nästa säsong. Nu står det klart att Oliver Styf ansluter som ny assisterande tränare.
AIK rekryterade sin nya huvudtränare Viktor Tuurala från Kalmar.
Nu står det klart att han får med sig en av sina assisterande – Oliver Styf.
Detta meddelade klubben kort efter att man också gått ut med att Johan Andersson blir kvar som assisterande, och att Niklas Andersson lämnar.
35-årige Styf har skrivit på ett tvåårskontrakt. Han inledde sin tränarkarriär säsongen 2021/22 efter att ha avslutat spelarkarriären. Styf är ursprungligen från Stockholm och som spelare representerade han bland annat Hammarby och Huddinge.
– Jag har alltid haft en dröm om att få komma tillbaka till platsen där jag som liten grabb tillbringade väldigt mycket tid. När den här möjligheten dök upp att få vara en del av en av de största klubbarna i Sverige fanns det inga tveksamheter från min sida, säger han.
Sportchefen Lasse Johansson är nöjd med rekryteringen.
– Vi är väldigt glada att få in Oliver Styf till vår ledarstab. Han är en ambitiös tränare som kommer bidra mycket till vårt dagliga arbete och har sedan tidigare ett väl fungerande samarbete med Viktor Tuurala.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
