HockeyNews
PLUS

Kinnvall hyllas – svaret: ”Bra plats mentalt”

Johannes Kinnvall
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 17:10

FacebookXWhatsApp

Johannes Kinnvall skickade in 0–2 för Brynäs borta mot Luleå.

Efteråt hyllades han i TV4-studion – och gav en inblick i varför han har en så bra säsong personligen.

ANNONS

Målet var hans åttonde för säsongen. Han snodde pucken av Casper Juustovaara och sköt i en och samma rörelse. 

– Jag försöker vara mer aktiv i anfallszon. Jag smyger bakom, ser att han har inte en aning om att jag kommer, försökte bara få iväg den snabbt, säger Kinnvall i TV4.

Paussnacket i TV4 kretsade kring statistik som visade att han är i topp i ligan sett till flera parametrar.

– Det här är för mig en toppback i ligan, säger TV4-experten Almen Bibic. 

På frågan om anledningarna till sin fina säsong personligen, säger Kinnvall:

– Jag har försökt jobba mycket med det mentala och utanför isen, jag har känt att sommarträningen under åren i Brynäs har gett oerhört mycket. Jag har tagit stora kliv i fysiken, löpning, gym och allt. Sen självförtroende när det kommer mål, assist och poäng, att kunna spela avslappnat. Där vill jag vara och där är jag just nu. Jag är på en bra plats mentalt nu och gillar det, säger han. 

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden BÄCKIS50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i BÄCKIS50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS