HockeyNews
PLUS

Kellehers rädsla – hamnade i planstormning

Tyler Kelleher
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 26 april 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Tyler Kelleher har varit med om att spela HV71, Brynäs och nu Djurgården till SHL.

Med Djurgården var det första gången han fick vinna sista matchen på hemmais – och hamnade då mitt i en gigantisk planstormning på Hovet.

Den amerikanske forwarden Tyler Kelleher kan det här med att ta lag från Hockeyallsvenskan till SHL.

2022 gjorde han det med HV71.

2024 gjorde han det med Brynäs och blev utsedd till slutspelets MVP.

2025 spelade han upp Djurgården och blev näst bäste poänggörare i slutspelet med 19 poäng (7 + 12) på 16 matcher.

ANNONS

– Det är verkligen speciellt. Det är galet. Jag kom till rinken idag fokuserad på en sak och det var att spela en bra hockeymatch och vinna den. Det är vilt, säger Kelleher till Hockeynews.

Han berättar att spelarna i Djurgården snackade ihop sig i torsdags, dagen för den femte finalen, vid ledning med 3–1 i matcher och matchboll hemma på Hovet mot AIK.

Kellehers stolthet

– Vi hade ett möte om att bara fokusera på att vinna matchen. Inget fokus på nåt annat utöver det. Jag är väldigt stolt över att vi vann den här matchen för vi visste att den skulle vara svår att ta. Att vinna match fem hemma med all press och få det gjort med alla fansen. Vi dök verkligen upp och spelade. Varenda en var på tå och jag är jättestolt över laget, säger Kelleher lyckligt och ödmjukt.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS