Öhgren är en tung pjäs i Sveriges imponerade forwardsuppsättning.
När Hockeynews stämmer av med honom från spelarhotellet i Göteborg så konstaterar han:
– Det är en stor ära att bära ett C men det förändras inte så mycket för mig. Jag är mig själv och grabbarna hade fått samma av mig ändå oavsett om jag är ett C eller inte, säger Öhgren.
Laget har haft ett läger i Ängelholm innan flytten till Göteborg och de har redan spenderat mycket tid ihop.
I går hade de en "Secret Santa" och firade julafton ihop.
– Det blir mycket pingis och poker, kortspel och så. Men vi gör inte så mycket annat. Vi ligger och degar på rummet och tar det lugnt och det är skönt det också. Bara koppla av, säger Öhgren.
Känns det i kistan att det är nära nu?
– Ja, verkligen. Det är bara några dagar kvar nu och det märks av på stan också. Man ser skyltar överallt att JVM är på gång. Vi har åkt lite taxi här och de snackade om JVM direkt och kände igen oss. Det är klart att det märks av och börjar pirra lite extra när det är så nära.
I genrepet mot USA åkte Jakob Norén på en stenhård tackling, som gör att han nu missar turneringen.
Brynäsbacken Theo Lindstein har kallats in som ersättare.
– Så klart sjukt tråkigt för "Jacke". Hade det hänt en själv så vet man hur dåligt man hade mått. Man vill ju inte missa ett JVM på hemmaplan så jag lider verkligen med "Jacke". Men samtidigt är det inte mycket att göra åt för oss andra spelare eller för "Jacke" själv för den delen. Vi får bara acceptera det och Lindstein kommer in nu och vi får svetsa in honom i gruppen. Han är en grymt skicklig spelare som var med när vi vann guldet i U18-VM också.
Har du köpt några julklappar till dig själv när ni firar borta från familjen?
– Jag var ute och köpte en hoodie till mig själv i går faktiskt. Sen handlade jag lite innan jag drog och hade lite julfirande framför allt med tjejen. Sen kommer familjen ner 26:e tror jag, vi får se om jag hittar nån ledig tid så kanske jag får öppna någon julklapp