Presenteras i samarbete med Coolbet
Almtunakaptenen Per Svensson fick ett skott på sig tidigt i gårdagens hemmamatch mot Vita Hästen (förlust med 1–4) och tvingades kliva av redan i den första perioden.
Dagen efter röntgades backbjässen – och beskedet blev negativt. Svensson har drabbats av en fraktur och blir borta på obestämd tid.
– Sådana här skador brukar handla om fyra till sex veckor, säger tränaren Martin Gudmundsson till UNT.
Med Svensson borta har Almtuna sex backar tillgängliga. Sedan tidigare saknas långtidsskadade Jacob Ragnarsson.
Almtuna plockade in Stefan Lassen precis före seriepremiären men har inga planer på att ge sig ut på backjakt.
– Nu får andra kliva fram i stället. Vi har sex backar och nu är det upp till bevis i det defensiva jobbet, säger Gudmundsson.
Här hittar du fler nyheter om Hockeyallsvenskan







