Rögle–Färjestad har jag tittat på, en match mellan två förväntade topplag.
Det är en välspelad match med två lag som har otroligt mycket kvalitet i sina trupper.
Rögle gör en bra bortamatch. Man har inte den bästa starten, men tuggar sig in i matchen och ger sig själva chansen att ta poäng.
Färjestad kommer att vara ett starkt hemmalag i vinter, men jag imponeras av att Rögle håller sig kvar i matchen.
De är så nära att få in en kvittering när Luboš Horký missar ett halvöppet mål. Horký är kvar i Rögle över säsongen 2026/27.
Jag imponeras av Arvid Holm.
I början av matchen är det han som håller Rögle kvar.
Han kommer upp med ett antal stora räddningar och det absolut mest positiva för Rögle, om jag hade varit Rögletränare, är att jag tror att de sitter på en av SHL:s absolut bästa målvakter.
När vi summerar den här säsongen hade det inte förvånat mig om vi till och med ser honom som SHL:s bästa målvakt.
Hemmalaget Färjestad spelar med en helt annan energi, framåtanda och intensitet än vad man gjorde förra året.
Det är ett Färjestad som blivit bättre och bättre under försäsongen och som har haft en stark inledning på serien.
Jag tycker att det är imponerande att se energin man sätter i början på matcherna och den frenesi man jobbar med i både anfalls- och försvarsspelet.
När det går emot lite grann i tredje perioden är Cam Abbott inte alls feg, utan tar timeout och berättar för sina mannar att här måste vi upp ett snäpp, grabbar.
Man ser spelare som Linus Johansson som i princip slänger ner folk framför mål, crosscheckar dem och gör allting för att motståndarna inte ska göra mål.
Den intentionen och inlevelsen såg vi inte i Färjestad i fjol.
Det är inte svårt att imponeras av spelare som Viktor Lodin, som gör mål för tredje matchen i rad.
Marcus Johansson kliver olyckligt av skadad, men den kvalitet han besitter är fantastiskt imponerande att se i SHL.
Både för Färjestads och SHL:s skull hoppas vi att han är tillbaka inom kort.
Melker Thelin kommer att ge Emil Larmi en match om förstaspaden i vinter.
Han gör en fantastiskt fin insats, räddar ett par svåra lägen, bland annat från Dennis Everberg, och är väldigt lugn och harmonisk i målet. Thelin är Färjestadsmålvakt och hade redan i våras fått slutspelsansvar när Larmi saknades.
Jag skulle också vilja rikta ett extra plus till Mikkel Øby-Olsen i Färjestad.
Riktigt imponerande scoutat av Färjestad.
En spelare som i fjol dominerade Hockeyallsvenskan. Han gjorde 48 poäng på 52 matcher för Almtuna och vann bland annat skytteligan.
Men det är ändå ett stort steg att ta sig upp i SHL.
Det är en nivå till.
Jag tycker att man kan likna honom lite grann vid Eskild Bakke Olsen.
Bakke Olsen kom till SHL och blev direkt en viktig spelare i Linköping, innan han efter säsongen skrev NHL-kontrakt med Ottawa.
Det skulle vara jättekul om vi kunde få se samma resa här.
Mikkel Øby-Olsen är en väl scoutad spelare som fick dominera ordentligt i Almtuna.
Kan han ta nästa steg här så får han spela powerplay tidigt på säsongen.
Färjestad har två bra powerplayuppställningar, så han kommer vara omringad av bra spelare.
Jag gillar också att Cam har en väldigt tydlig rollfördelning.
De som inte spelar powerplay kliver rakt in i hetluften efter varje powerplay.
Då kommer Linus Johansson, Joakim Nygård och Marian Studenič in och sätter fart direkt.
På så sätt behåller man energin som man skapar i powerplay och får den att lyfta över till nästa byte.
Väldigt imponerad av Cam Abbotts mannar.
Väldigt imponerad av intensiteten och frenesin.
Jag tror inte att många lag kommer att slå Färjestad på hemmais i vinter.