Mariestad slutade på tredje plats i Hockeyettan Västra, fyra poäng bakom seriesegraren Borås och ett poäng bakom tvåan Dalen.
I Allettan Södra placerade de sig på andra plats, åtta poäng efter ettan Tyresö/Hanviken.
I åttondelsfinalen besegrade de Karlskrona, som tidigare tvingats spela play-in mot Alvesta, efter en avgörande femte match som Mariestad vann med 5-2.
– Det blev som vi förutspådde, en tuff och jämn serie. Jag tycker att vi genomförde det riktigt bra överlag. Vi var starkare fysiskt och lyckades få spelet att fungera. Vi brottade ner dem och kunde gå segrande ur kampen, säger Johansson.
Vad var det som fällde avgörandet?
– Det kändes som att fler spelare i vårt lag verkligen ville det här. Det handlar om små marginaler, men jag tycker att det var tydligt i truppen att vi hade den där extra viljan, säger han.
Laget hade en fantastisk inramning i den femte matchen i fredags förra veckan, och det har de haft genom hela slutspelet, menar Johansson.
– Vi har en fantastisk supporterkultur, och det var länge sedan vi hade den stämningen som vi hade i fredags. Det märks både i staden och i laget. Det känns som att staden och laget har knutit samman och gör det här tillsammans, säger han.
Tränat för det
Mariestad får en veckas vila innan kvartsfinalserien drar igång. Kombinationen av återhämtning och träning är avgörande – det är nu som mycket sätts på prov.
– Givetvis är det jätteviktigt. Det är nu vi ser resultatet av vår träning, och det är precis det här vi har tränat på hela säsongen. Det kommer att synas under matcherna, särskilt när det blir tätare mellan dem. På träningarna gäller det att fortsätta hålla uppe intensiteten och finslipa detaljerna, säger han.
Tackar huvudtränaren
Med slutspel kommer också ett ökat tryck och press, både från omvärlden och internt inom laget. Det har de hittills hanterat på ett bra sätt, och Johansson lyfter fram huvudtränaren Ronny Helander som en viktig faktor i det.
– Jag tycker det har gått bra. Vi hade kniven mot strupen i omgång fyra när de hade möjlighet att avgöra serien, men vi hittade ett lugn. Vi kunde hantera våra nerver och det får vi tacka vår tränare Ronny Helander för – han lyckades sprida ett lugn i truppen, säger han.
Laget förlorade den första åttondelsfinalen, vann den andra, förlorade den tredje, för att sedan vinna de två följande.
Planen mot Visby/Roma
I kvartsfinalen möter Mariestad Visby/Roma, som ställdes mot Borås i åttondelsfinalen. Där krävdes också en femte avgörande match för att ett lag skulle ta sig vidare till kvartsfinalen.
Johansson har bra koll på vad som krävs i den matchserien för att laget ska ta nästa steg.
– Vi håller fast vid samma principer: vi måste vara giftiga i anfallszon och starka i powerplay. Och så måste vi spela fysiskt varje match mot Visby, säger han.
Vad är eran största styrka just nu?
– Som lag är vi en fantastisk grupp med en bra blandning av spelare som alla jobbar hårt. Många är skickliga och vi alla drar åt samma håll – att vinna varje match och ta oss så långt som möjligt, säger han.
För Mariestad gäller det att fortsätta på den bana de är på och behålla det som fungerar bra på hög nivå. Det är den största utmaningen framöver.
– I grund och botten handlar det om att fortsätta på den inslagna vägen. Vi måste vara giftiga framåt och ta vara på varje läge vi får. Matcher som dessa är täta och varje målchans är viktig. Vi måste vara noggranna, säger han.