I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Importen om framtiden: ”Vill stanna i Sverige”

ANNONS
Patrick Guay kom in i Västerås via provspel – och tog en offensiv roll i laget.
Nu hoppas 23-åringen stanna i Sverige – gärna i VIK.
ANNONS
Patrick Guay var ett osäkert kort, värvad från en säsong i ECHL där hans poängsnitt var relativt lågt, och där han spelat för två olika klubbar.
Men den kvicke fransk-kanadensaren stod för en del secondary scoring, totalt 8+10 på 40 matcher i grundserien samt 1+2 i de fem kvalmatcherna mot Troja.
– I Nordamerika går man till slutspel eller så är säsongen slut. Det var ovant att spela den typen av hockey, med risk för nedflyttning. Samtidigt, alla köpte in på det och det var fint att se alla komma samman, säger han till klubbens hemsida efter att spelarna haft så kallade exitsamtal.
Patricks två äldre syskon spelar också i Europa – hans syster Alexie spelade ifjol för Modo och denna säsong för Färjestad i SDHL. Nicolas spelar sin hockey i den brittiska ligan.
Om tiden i Sverige, säger han:
ANNONS
– En väldigt bra erfarenhet, jag gillade det mycket. Jag skulle gärna stanna i Sverige, en bra liga, proffsig. Lagkamrater och lagledning hjälpte mig, med språkbarriären och allt. En cool upplevelse.
Nu går kontraktet ut, och det är osäkert var han spelar nästa säsong.
– Jag skulle gärna komma tillbaka nästa år och kämpa för det här laget, säger han.
Västerås presenterade nyligen sin nya sportsliga ledning med Peter Popovic och Stefan Holmgren i två sportchefsroller. Klubben har ännu inte tackat av några spelare, men Holmgren berättade för Hockeynews om framtiden, om den sänkt budgeten och siktet på att ge klubben en omstart.
Hockeynews har även gjort en sammanställning över kontraktsläget och hur laget kan byggas 2026/27.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
