Tom Linder började spela hockey i IK Oskarshamn och efter sejourer i Växjö, Tingsryd, Leksand och Karlskrona väljer den 32-årige backen att avsluta karriären i sin moderklubb.
– Jag har alltid önskat att få sluta på topp. Och gärna med en vinst i karriärens sista match. Någon vinst blev det inte på tavlan, men vi gjorde det jävligt bra och det slutade i en avgörande match. En match om ett direktkval till SHL med min moderklubb. Det är i efterhand väldigt stort. Och jag är otroligt stolt och tacksam över vad jag fick uppleva med IK (Oskarshamn reds. anm.) under min sista säsong, skriver Linder på ikoskarshamn.se.
Linder spelade sina sista två säsonger i Oskarshamn. Under hösten och våren gjorde IKO-backen 2 mål och 6 poäng på 49 grundseriematcher och 8 framträdanden i Hockeyallsvenskans kvalserie.
Här hittar du de senaste nyheterna om Hockeyallsvenskan

