Södertälje kom ut i en rasande takt i den första perioden men det dröjde en bit in i den andra innan Patrik Zackrisson lyckades att spräcka målnollan. William Wiå utökade sedan till 2-0 i den tredje perioden och sedan höll hemmalaget undan, även om Kalmar lyckades att få in en reduceringspuck.
– En bra match från vår sida. Jag tycker att första perioden påminner en hel del om matchen i torsdags. Vi kommer upp bra och har bra tryck. Sedan skapar vi en hel del i fem mot fem. Mycket tack vare att vi hade tre utvisningar med oss men utan målmässig utdelning. Sedan behöver vi vara tålamodiga i andra perioden och fortsättea. Så klart etablerar de ett par anfall på oss tack vare att de får ett par powerplay, säger Henrik Eriksson till Hockeynews efteråt och fortsätter:
– Vi fredar buren och sedan lyckas vi hänga en i powerplay. I tredje perioden tycker jag att vi har tålamod i spelet. Vi får utdelning till 2–0. Vi har bra koll på grejerna fram tills det studsar in en för dem. Sedan handlar det om att freda och där gör grabbarna ett otroligt bra jobb längst bak med kroppar och allting. Det är bra. Stark seger, viktig seger, och det gjuter otroligt bra mod i gruppen.
Vad säger du om inledningen? Ni kom ut starkt.
– Jag tycker att vi gör mycket bra saker. Vi vågar spela, vi har tålamod och vi kontrollerar händelserna genom att vi har bra koll på läget. I sådana här matcher, när det betyder mycket, är det otroligt anspänt att våga slappna av och spela med pucken. Jag tycker att vi kontrollerar det på ett bra sätt och skapar en hel del bra chanser i fem mot fem också.
Kvartsfinalen mellan Södertälje och Kalmar har bjudit på en hel del känslor så här långt och det märktes på publiken i Scaniarinken. På Andreas Johansson och Henrik Eriksson valde att hylla inramningen efteråt.
– Ja, jag sa det i tv-intervjuerna också: det var fantastiskt. Det är ju det här man vill ha när det är mycket folk. De var på från första nedsläpp och det är vi otroligt tacksamma för det. Man rycks med som coach också, även om man försöker hålla sig lugn. De ska ha en stor eloge. Fantastiskt, säger "AJ".
Henrik Eriksson fyller i:
– Det är grymt. Jag hade förmånen att få vara med om det förra året också och publiken sluter upp för laget på ett otroligt sätt. Det blir en extra kraft hela vägen in till oss grabbar som ska ut på isen och köra. Jag är otroligt tacksam för det och vi får bara se till att njuta av att vi får chansen att komma hem här på onsdag. Men först är det att ladda om, och så ska vi ner till Kalmar på måndag.
Hur ser du på känslorna på isen?
– Vi ligger och täljer på varandra varannan dag och det är fullt naturligt att blir känslosamt. Det är en bra matchserie och bra matcher som verkligen har levt upp till förväntningarna.
SSK nätade på nytt i powerplay idag och hade två fullträffar där förra matchen. Johansson tycker att Södertälje börjar få ordning på spelet i numerärt överläge.
– Det tycker jag. Det ser man ju. Det är inte bara att vi gör mål, jag tycker att vi har flera bra chanser att göra mål också. Det blir lite självförtroende när man får in något mål. Det är viktigt att vi har fått igång det, absolut.
Hur ser dagarna framåt ut nu till måndag?
– Vi samlas här i morgon strax innan lunch och samlar ihop gruppen. Sedan drar vi med bussen vid lunch ner till Kalmar och käkar middag där nere. Vi coacher samlas väl lite tidigare i morgon och börjar jobba och fundera lite. Nu gäller det att samla energi, ha den här goa känslan och komma redo på måndag, avslutar Andreas Johansson.
Henrik Eriksson å andra sidan väljer att inte fokusera allt för långt fram.
– Det (kommande utmaning) tar vi på måndag. Nu gäller det att slappna av och komma tillbaka in i gängorna hä, och så ska vi se till att göra en bra prestation här på måndag igen.
Är det minst lika viktigt att kunna koppla av lite mellan matcherna när det är så pass intensivt?
– Det tror jag verkligen. Annars kommer det vara tomt i både skallen och kroppen när det är dags att spela på måndag. Det gäller någonstans att koppla av och sedan sätter vi fart igen.