Rapperswil-Jona meddelade på söndagen att den skicklige och högt uppskattade huvudtränaren Stefan Hedlund får sparken.
Den 49-årige norrbottningen kom till klubben 2021 och har varit med om att ta ”Rappi” till Champions Hockey League två gånger. Efter en stark start på säsongen har laget haft tolv förluster på de 15 senaste matcherna.
Och efter sju raka nederlag flyttar man på Stefan Hedlund.
– Tillsammans med styrelsen har vi kommit fram till att trenden går åt fel håll och att vi måste reagera, säger vd:n Markus Bütler till klubbens hemsida.
Lundskog och Gunnarsson tar över
Sportchefen Janick Steinmann kommer att ingå i lagledningen tillsammans med de assisterande tränarna, svenskduon Johan Lundskog och Fabian Gunnarsson.
– Beslutet var extremt svårt för oss eftersom Stefan Hedlund är en mycket bra tränare och en ännu bättre person. Men klubben är i fokus och beslutet togs till klubbens fördel, säger Steinmann till Rapperswil-Jonas hemsida.
Klubben hälsar också:
”SCRJ vill tacka Stefan Hedlund för det värdefulla arbete han har gjort i Rapperswil-Jona under de senaste tre och ett halvt åren och önskar honom bara det bästa för hans framtid.”
Läs mer
Kommentarer
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor




