Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 3 mån/halva priset på TV4 PLAY SPORT TOTAL (säg upp när du vill)
HV71 har sex raka förluster och faller handlöst mot kval.
Efter det att klubben förlängde kontraktet med huvudtränaren Anton Blomqvist till 2028 har HV plockat två av 21 poäng.
Men general managern Björn Liljander ångrar inte den tidiga förlängningen.
– Nej, jag är helt trygg med Anton, säger Liljander till Expressen.
Det var den 21 januari som HV71:s nye general manager Björn Liljander berättade att Jönköpingsklubben förlängt kontraktet med huvudtränaren Anton Blomqvist.
När han flyttade från AIK till HV skrev han på ett tvåårskontrakt till 2026. Men trots att HV71 utkämpar en tuff strid i botten av SHL förlängdes kontraktet med ytterligare två år till 2028.
Efter kontraktsförlängningen med Blomqvist vann HV71 mot serieledande Brynäs med 4–3 på övertid efter en stark vändning. Men sedan har det blivit sex raka förluster. Noll poäng av 18.
Mot Malmö klappade HV71 på nytt ihop och var aldrig nära poäng. Det blev 1–4 och hemmapubliken yttrade sitt missnöje för det såg håglöst ut.
– Det är klart att det går emot oss just nu. Det är tufft. Man ser att killarna vill väldigt mycket, men ibland blir det för mycket och då knyter det sig. Det blir frustrerat och tyvärr en tuff match för oss, säger HV:s general manager Björn Liljander till Expressen.
HV71 jagar målvaktsförstärkning och Hockeynews har avslöjat att förre Färjstads- och Frölundamålvakten Matt Tomkins finns på önskelistan inför lördagens deadline för övergångar. Men tiden är knapp.
– Nej, jag kommenterar inga namn. Vi tittar brett, och om något dyker upp som vi bedömer är intressant, så agerar vi, säger Liljander till tidningen.
HV71:s general manager ångrar inte att han skrev kontrakt med Anton Blomqvist till 2028.
– Han är en oerhört kompetent, en duktig ledare och håller en väldigt hög nivå. Det gäller nu att inte leta syndabockar utan att hålla ihop och stötta varandra, säger Liljander.
HV ligger sist efter 42 av 52 omgångar och har sju poäng upp till Modo ovanför kvalstrecket. Till elvan Örebro skiljer det åtta poäng.
Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 3 mån/halva priset på TV4 PLAY SPORT TOTAL (säg upp när du vill)