
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
HV71 har en tuff start på SHL och har efter elva matcher endast sju inspelade poäng.
Under måndagskvällen hade styrelsen ett extra insatt möte med sportchefen Björn Liljander – och inför torsdagens match mot Djurgården kommer styrelsen att svara på supportrarnas frågor.
– För mig är det högst odramatiskt, säger ordföranden Anna-Lena Isaksson till Hockeynews.
Från klockan 17 på torsdagen kommer supportrarna att kunna ställa frågor till styrelsen inför HV71s hemmamatch mot Djurgården.
– Under förra säsongen fick jag som ordförande höra att de vill ha flera möjligheter att kontakta oss och ställa frågor. Det som har varit är ett årsmöte och ett medlemsmöte och inte mer dialog än så. Då har jag funderat på hur vi kan åstadkomma det på ett bra och enkelt sätt, att få till en dialog och få närmare kontakt med medlemmarna så det var så vi tog det initiativet, säger Anna-Lena Isaksson.
Så det här har menar du har varit planerat länge?
– Ja, det är inte det är kopplat till läget vi är i sportsligt. Utan det här var planerat sen långt tidigare. Förhoppningsvis faller det väl ut, då fortsätter vi med det. Vi i styrelsen är några som medlemmarna har sagt ja till och vi är förtroendevalda. Då måste vi lyssna på vad medlemmarna vill och ge dem möjlighet att uttrycka det. Det är hela bakgrunden.
Som ett sätt värna om föreningsdemokratin?
– Verkligen. Det är så det är. Det är något vi har kommit fram till. När det blåser blir det lätt avstånd mellan förening och supportrar och då blir det lätt en lägerbildning, det här är ett sätt att knyta oss närmare medlemmarna. Det är ett sätt att värna föreningsdemokratin.
När det gäller vilken typ av frågor som kommer att ställas är Anna-Lena Isaksson inställd på att mycket kommer att handla om den allvarliga sportsliga situationen som klubben befinner sig i.
– Jag gissar väl att det blir samma frågor som vi får från er journalister. Allt från förtroende om vad vi tänker göra kring värvningar, hur långt tålamod vi har med huvudtränare och så vidare. Det är självklart frågor som engagerar. Jag hoppas att det också kommer att ställas frågor om ungdomsverksamhet, damverksamhet och hur vi tänker kring arenautveckling. Det är också en del av hela syftet.