– Det kan man lugnt säga. Det är kul att ha testat en annan liga, det är ett helt annat spel där borta. Det finns extremt många duktiga lirare i Pavel Datsyuk, Ilya Kovalchuk och grabbarna. Det är inga dussinlirare, man har fått vara med och lära av riktigt bra spelare, säger han och fortsätter:
– Sen blev det ju inte riktigt som jag tänkt mig med skador och sådär, men samtidigt är jag jäkligt glad över att jag åkte över. Då behöver man aldrig fundera på det, säger han.
Efter den första tiden tillbaka i moderklubben säger han:
– Jag är så jäkla glad över att vara tillbaka här i hemstaden och HV71. Jag är supertaggad och laddad för säsongen. Den första tiden har varit grym, precis som jag visste att det skulle bli. Det är alltid fantastiskt att spela i HV71.
HV71 har imponerat under försäsongen. Efter tre matcher mot Frölunda (3–2), Färjestad (5–2) och Rögle (3–1) har man tre raka segrar. Simon Önerud hoppas att laget kan utmana i toppen den kommande säsongen.
Under försäsongen har han kamperat tillsammans med Mattias Tedenby och Markus Ljungh. Såhär långt har de imponerat. I vinsten mot Rögle under fredagskvällen låg trion bakom två av målen.
– Jag håller med dig. Det kändes ganska bra. Jag tycker att vi skapar mycket. ’’Teden’’ (Mattias Tedenby) är ju grym, kanske en av världens bästa skridskoåkare om man ska vara helt ärlig. (Markus) Ljungh är en sjukt smart center som är bra på att hitta lösningar, säger han och fortsätter:
– För mig gäller det att skapa så mycket ytor så möjligt för dem och vinna puckar och sen vara med och böka framför mål. Jag tycker att det har funkat såhär långt, säger han.
Hur summerar du matchen?
– Jag tycker att det var en jäkligt rolig men tuff match. Rögle kommer ut med en riktig hög press. Jag tyckte att vi löste det på ett bra sätt. Sen blir det lite trötta ben i tredje perioden både för oss och Rögle, men jag tycker ändå vi löser det bra. Jag tycker att vi vann rättvist, säger han.

