Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
I samarbete med

Efter fyra skadefyllda år i Nordamerika valde Santeri Hatakka inför säsongen att vända hem till Sverige och HV71. Förhoppningen var tydlig: en mer stabil vardag, färre skador och mer kontinuerligt spel.
Men facit hittills har varit tungt. Skadeproblemen har fortsatt att förfölja den finske backen – till både hans och HV71:s stora frustration.
Hatakka missade stora delar av november månad efter att ha skadat sig under landslagsspel med Finland. När han väl var tillbaka på isen hann han bara spela fyra matcher innan det var dags för ett nytt landslagsuppehåll.
Även den gången slutade det illa. Efter en smäll i matchen mot Sverige tvingades Hatakka kliva av – och sedan dess har han inte spelat. Ett nytt bakslag i en redan skadepräglad karriär.
– Det är så klart inte den bästa känslan. Det känns tufft när jag inte kan vara ute på isen och hjälpa laget. Det är frustrerande, säger han till JP.
Trots att han nu skadat sig två gånger på kort tid i samband med landslagsspel ser Hatakka det inte som något som kommer påverka framtida beslut.
– Det känns så klart onödigt, men är inte så mycket att göra åt. Du vill inte bli skadad på de matcherna men då vill så klart ändå spela för ditt land. Sen är det trist att det går ut över HV, för det är ändå där mitt fokus är, säger han till tidningen.
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)