Jonathan Davidsson, som på fredagskvällen blev trejdad från Columbus till Ottawa Senators i NHL, har gått mållös från elva matcher i rad med Djurgården och har under den perioden, från den 19 januari och framåt, stått för två assist.
Davidsson får anses vara ett ”sparkapital”, som Djurgårdstränaren Robert Ohlsson uttrycker det.
– Jag tycker som alltid att man ska börja i rätt ände och göra grunden, då brukar man få betalt också. Det är väl det bästa råd jag kan ge de här unga herrarna. Det finns inga genvägar utan man får göra grunden och då kommer man att få skörda sedan, säger Ohlsson.

Snart 22-årige Jonathan Davidsson har gjort 20 poäng (10 mål, 10 assist) på 35 matcher. Sett till antalet mål är det ett tangerat personligt rekord. Förra säsongen gjorde han tio mål på 52 matcher.
Nu gäller det att få igång offensiven igen.
Inför 2-1-segern mot Malmö i onsdags blev forwarden Axel Jonsson Fjällby petad från kedjan med bröderna Jonathan och Marcus Davidsson. Trion hade hängt ihop halva säsongen och större delen av den förra.
– Vi har tänkt att starta ungefär som vi gjorde senast. Hur vi matchar forwards kan vara lite olika, men det är de 13 som kommer till start. Så får vi se om Fjällby är 13:e eller om han är en av tolv. Det återstår att se, säger Robert Ohlsson.
Ett tänkbart alternativ är att låta den sena Luleåvärvningen Mattias Guter börja som extraforward mot Linköping. Mot Malmö fick Jonsson Fjällby trots allt spela lite över elva minuter, medan en matchrostig Guter fick knappt nio minuter.
Ohlsson gillade det han fick se av Axel Jonsson Fjällby:
– Det var dags att få fart på grejerna, tycker jag. Börja ta lite skott när man har fart också. Jag tycker att han sköt och var på hugget i de byten han var inne. Vi såg väl mer av den gamle Axel och det var glädjande. Han tog det på rätt sätt.
Här kan du läsa fler nyheter om SHL
