Den 25 februari klockan 21:00 är det deadline för övergångar i NHL. Det finns en drös med stjärnor som ryktats bort från sina respektive klubbar. En av dem, den ryske forwarden Artemij Panarin som gjort succé den här säsongen och redan noterats för 67 poäng.
– Det är en av ligans bästa ytterforwards, en av de mest kreativa och produktiva du kan hitta. Har utgående kontrakt och sagt att han vill testa marknaden. Då är frågan för Colombus om de ska flytta på han redan nu, för tappar de honom 1 juli när kontraktet går ut får de ju ingenting, säger experten Petter Carnbro.
Vilka lag kan tänkas här då?
– Det är många som är intresserade av honom och vill addera honom till sin laguppställning nu. Colombus kan få prospects och draftval, så de inte sitter tomhänta ifall de släpper honom. Det ryktas lite om Dallas, även New York Islanders. Florida har också florerat en del, säger Carnbro.
Ser man dessutom till den avancerade statistiken är han i topp när det gäller de flesta parametrar, vilket vittnar om att han just är en av de bästa ligan.
– Han är enmanstransportör, han flyttar den från egen zon in i anfallszon och är en av de bästa på att göra det. Ingen superskytt eller volymskytt om man ser till avslut i sektorn. Men passningar till sektorn och passningar i offensiv zon så är han absolut en av de mest involverade i ligan, säger Petter Carnbro.
Det har också pratats en hel del om Panarins lagkamrat och tillika landsman, målvakten, Sergei Bobrovsky, som haft en tung säsong såhär långt.
– Det är samma visa där litegrann. Har utgående kontrakt, inte gjort helt klart om han vill förlänga eller inte. Det är också en sådan fråga, ska man tappa två sådana spelare, det är ganska tufft och sätter Colombus tillbaka ganska många år, säger Petter Carnbro innan Rönnqvist fyller i:
– Jag skulle gå all in när det gäller en sådan målvakt. Som sagt, man måste se till att han varit otroligt jämn och otroligt bra. Jag har haft förmånen att se honom på riktigt nära håll, jag har sett honom på träningar och jag har sett målen han har släppt in i NHL i år. Det här är en målvakt som minst har fyra eller fem vassa år om han får hålla sig frisk, för han har en explosiv spelstil, säger Rönnqvist.

Foto: Skärmdump från C More
Dessutom har det ryktats en hel del kring den svenske forwarden Marcus Johansson som såhär långt har gjort 27 poäng på på 48 matcher för New Jersey Devils den här säsongen.
– Med tanke på att han inte har jättehög caphit så blir han väldigt attraktiv för många lag som ser han som en spelare som de gärna vill lägga till.
Vilka lag?
– Det är jättesvårt att säga, men vi har lag som Calgary, Colombus, och jag kan till och med se att Washington vill plocka tillbaka honom.
Fotnot: Matt Duchene blev trejdad efter att programmet sänts.
Vilka NHL-stjärnor kan få packa trunken? Hockeylabbet synar de största potentiella spelarflyttarna inför att transferfönstret stänger.
— C More Sport (@cmoresport) 20 februari 2019
Se hela magasinet – 22.00 i Sportkanalen och C More! #hockeylabbet#twittpuck@ronnqvist32@BjornOldeen@numerartovertagpic.twitter.com/sDumv12iP5




























