I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
- HockeyNews.se >
- SHL >
- Luleå HF
Hedqvist om framtiden i Luleå: ”Stannar gärna”

ANNONS
Isac Hedqvist har fått sitt stora genombrott i Luleå och tagit klivet till landslaget. Trots en förhållandevis låg lön är 21-åringen nöjd – och öppnar för en fortsättning i klubben.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
Isac Hedqvist skrev sitt nuvarande kontrakt innan det stora genombrottet. Enligt uppgifter tjänar han strax över 50 000 kronor i månaden och är därmed en av de lägre avlönade spelarna i Luleå.
Men Hedqvist själv har inga problem med situationen.
– I hockeysammanhang är det kanske inte så mycket, men jag klagar inte. Jag hade inte visat så mycket när vi skrev det och jag är fortfarande ung och har tid att tjäna pengar, säger han till NSD.
Sedan dess har 21-åringen etablerat sig i Luleå och fått chansen i landslaget. Samtidigt lever drömmen om NHL vidare.
Skulle någon NHL-möjlighet inte dyka upp är Hedqvist öppen för att stanna i Luleå.
– Jag har varit här en lång tid, har utvecklats både som spelare och människa och trivs jävligt bra. Det är en fin stad med många härliga människor och en bra förening, så jag stannar gärna och är absolut öppen för att förlänga. Om de vill ha kvar mig, säger han till NSD.
Från att ha varit utanför laget när kontraktet skrevs har Hedqvist spelat sig till en helt annan position. Nu återstår frågan hur länge Luleå får behålla honom.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
