Dan Hinote blev mästare med Foppa och spelade för Modo både under säsongen 04/05 och 09/10.
Ville Nieminen ingick i Colorados mästarlag 2001 och hade en kortvarig sejour som huvudtränare för Modo 20/21 men avgick redan i november och nuvarande general managern Henrik Gradin har varit Europascout för Avalanche sedan 2018.
Victor Hedman var en av många unga hockeyspelare i Örnsköldsvik som växte upp och fick lära sig att hålla på Colorado.
– Ja, precis och det ska bli oerhört kul det här och vi får se vilka Ö-viksborna håller på men jag hoppas att dom håller på mig. Min största idol när jag växte upp vann två Stanley Cup här men förhoppningsvis kan vi vinna den här gången, säger han under mediadagen inför den första Stanley Cup-finalen som avgörs i natt svensk tid.
Tampa Bay och Victor Hedman är på god väg att skriva nästa kapitel i deras historia, laget har vunnit två raka Stanley Cup-titlar och inget lag har lyckats vinna tre år i rad sedan New York Islanders på 80-talet.
– Det betyder allt för oss. Men inne i omklädningsrummet ser vi inte på det så utan vi är väldigt exalterade över att vara tillbaka i finalen och få chansen igen att spela om det där vackra pokalen. Vi pratar inte om dynastier men samtidigt måste vi acceptera att vi är den situationen nu men ändå fokusera på det vi kan påverka och det är bara nästa match, säger Hedman.

Hedman är på jakt efter tredje titeln. Foto: Henrik Sjöberg
Tampa var illa ute i konferensfinalen mot New York Rangers men lyckades hämta upp en 0–2-underläge i matchserien och vinna fyra raka matcher när man säkrade finalplatsen.
– Det säger mycket om vårt lag. Erfarenheten är viktig och vi har gått igenom mycket nu under senaste två åren. Vi låg under mot Rangers men vi drabbades inte av panik utan vi visste vad vi tvingade att göra men vi var bara tvungen att göra det på ett bättre sätt, säger Hedman.
Många ögon kommer att riktas mot den svenske backstjärnan och Colorados Cale Makar, duon är tillsammans med Roman Josi nominerad till årets Norris Trophy – priset till ligans bästa back.
– Han är en spelare som håller världsklass. Han har ett bra handledsskott, han styr deras powerplay, hans skridskoteknik är fenomenal och han kan byta åkriktning väldigt snabbt. Vi är två olika spelartyper jag och han men det där är inget som någon av oss tänker på just nu utan det är mer utifrån. Det är en lagsport och jag är säker på att vi båda två kommer göra allt för att vi ska vara framgångsrika i det här slutspelet, säger Hedman.

Cale Makar är precis som Hedman nominerad till Norris Trophy. Foto: Henrik Sjöberg
Efter många år i världstoppen är Hedman och Gabriel Landeskog goda vänner, de har spelat ihop i landslaget och känner varandra väl.
När pratade ni senast med varandra och vad snackade ni om då?
– Det var några veckor sedan och vi pratade väl om barnen kanske. Det blir lite "Snaps" fram och tillbaka men sen det här blev klart så har vi inte hörts och det är så det ska vara också. Vi vet vart vi har varandra men nu är det hockeyn vi fokuserar på, säger Hedman.
Båda två representeras dessutom av samma agent.
– Han är nog lite kluven men jag har varit klient längre så jag hoppas att han håller på mig, säger Hedman med ett leende.
Colorado inleder finalserien med två matcher på hemmaplan i Ball Arena innan serien vänder till Tampa för ytterligare två matcher.
– Det här betyder att vi har gjort något bra och det är lite annorlunda nu jämfört med tidigare år med tanke på covid och allt. Men det är oerhört kul att se alla här nu och det är bara två lag kvar och det är alla ögon på oss. Vi blickar inte fram mot match fem eller sex nu utan det går inte att titta bakåt och inte titta framåt. Det här här nu och som gäller och gör man ett misstag måste man glömma det direkt och samtidigt hantera alla känslor som kommer i en finalserie, säger Hedman.
•••
SE OCKSÅ: Hemma hos André Burakovsky: "Det känns helt sjukt att få uppleva det här igen"

