I samarbete med

Luleås assisterande sportchef Ulf Engman har varit en av de starkaste röda trådarna i klubben de senaste tio åren.
Här berättar han om
✓ Den bästa värvningen han har gjort till Luleå Hockey.
✓ Vilka värvningar han drömmer om att göra.
Ulf Engman, 49, har kontrakt med Luleå till 2027 och ”trivs jättebra”. Han var sidekick till Stefan ”Skuggan” Nilsson, som tog över sportchefsrollen efter Lars ”Osten” Bergström och sedan 2024 jobbar han nära general managern Thomas Fröberg.
– Jag ser inget slut än på den här resan. Det är väl tredje längst av alla sportchefer som har varit med. Det är väl (Henrik) Evertsson (Växjö) och (Fredrik) Sjöström (Frölunda) som kom in precis innan. Evertsson har varit ”för alltid”. Men annars har det bytts ut mycket folk, konstaterar Ulf Engman.
Gällivare-sonen är en viktig person för många i Luleå Hockey. Och i med- och motgång funderar han på lösningar på befintliga problem eller sådana som kan dyka upp.

Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.


