HockeyNews

Här är Haugens nya klubb

ANNONS

Lars Haugen tvingades lämna Färjestad efter tre säsonger, men nu är det klart var han fortsätter karriären. Den norske landslagsmålvakten flyttar till Österrike och Klagenfurter.

– Jag ville testa något annat än ligorna jag har varit i tidigare, säger Haugen till Nitten.no.

PlusSista chansen

2 månader gratis på Hockeynews PLUS

Få Hockeynews helt gratis i 2 månader!. Ingen bindningstid.

31-årige Haugen stod 31 matcher i SHL och ytterligare sex matcher i slutspelet förra säsongen, men fick lämna Färjestad i våras.

Timrå uppgas vara en av klubbarna som var intresserade av hans tjänster, men nu står det alltså klart att den norske landslagsmålvakten flyttar till österrikiska EBEL och Klagenfurter.

– Jag kände att det var de som ville ha mig mest. Jag har pratat med coachen flera gånger och även med sportchefen några gånger, och den entusiasm de visade smittade av sig, säger Haugen till Nitten.no.

Lars Haugen har spelat tre säsonger i Färjestad men var dessförinnan fyra år i Dinamo Minsk i KHL. Han spelade både VM och OS för Norge i våras.

– Lars Haugen kändes rätt från början och var den målvakt som passade bäst in i vår profil, så det känns väldigt positivt att vi har lyckats komma överens med honom. Vi är väldigt nöjda över att få in en målvakt av den här klassen, säger Oliver Pilloni, general manager i Klagenfurter, till klubbens hemsida.

I Klagenfurter blir Haugen lagkamrat med den svenske backen Robin Gartner.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS