HockeyNews
PLUS

HANSON: Det imponerar mest med serieledarna

ha
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Igår 21:13

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Fem matcher på söndagen i Hockeyallsvenskan.

Björklöven imponerade särskilt – men inte för att man gör sex mål. Mora var nära en skräll – men Modo löste det.

Hockeynews Andreas Hanson sammanfattar omgången om detta, och även:

✓ Ruggig kross – lade sig platta
✓ Kan silly-nyheten ha spelat in?
✓ "Det här kommer lösa sig"-auran
✓ Se upp – trion är tillbaka
✓ Troja gjorde det igen
✓ Lite mer tålamod, tack

Det sticker ut med Löven

Vi är i mitten av november och det är inte direkt läge att slå fast vilket lag som ska gå upp. 

Björklöven skaffade sig ytterligare avstånd i toppen av tabellen den här eftermiddagen, då man imponerade man på nytt genom att vinna en händelserik och fysisk match mot Kalmar. 

Men det mest imponerande för mig är inte att de gjorde sex mål (ett i tom kasse) på tabelltrean. 

ANNONS

Det är klart att det bländar en när man ser snygga passningar som när Axel Ottosson lurade målvakten Jacob Crespin, till exempel. 

Lekfullheten finns där och Löven har ett så stort självförtroende att man kan spela ut och ha kvar kreativiteten. 

Men det jag tycker sticker ut är att Löven stängde ner Kalmar efter att de reducerade till 5–3. Då återstod ändå cirka 14 minuter och det kunde ha blivit darrigt. 

Men nej – visst hade Kalmar en del spel i anfallszonen och visst kunde någon puck ha trillat in, men Löven var så stabila man kan vara i hockey och begränsade riskerna på ett övertygande sätt. 

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS