I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
John Carlson har gjort 17 säsonger i NHL och nära 1300 matcher.
När backstjärnan trejdades från Washington till Anaheim bekräftades bilden av Leo Carlsson.
– Jag hade höga tankar om honom innan också men han är en superstar. Vi kommer bra överens och hans personlighet passar väldigt bra i vårt omklädningsrum, säger Carlson till Hockeynews.
ANNONS
En av säsongens stora affärer i NHL var när Washington Capitals bestämde sig för att trejda bort sin backstjärna John Carlson.
36-åringen är inne på sitt 17:e år i NHL och har varit assisterande kapten till Ovetjkin under sju år – men klubben gjorde sitt val och Anaheim Ducks, som sitter på tonvis med unga talanger som redan uppträder som stjärnor, nappade.
Carlson har levererat direkt i södra Kalifornien och Ducks har fortfarande övertaget i matchserien mot Edmonto trots förlusten för två dagar sedan.
3–1 har blivit 3–2 i matcher inför rond sex i natt i Anaheim och lyckades inte hemmalaget stänga matchserien väntar en högdramatisk avslutning i Kanada på lördag.
ANNONS
Hockeynews träffade John Carlson efter förmiddagens värmningar i The Pond – och han gillar vad han ser när det gäller nya bekantskapen med Leo Carlsson.
– Vi har kommit bra överens. Han har en bra personlighet som passar väldigt bra i omklädningsrummet. Spännande kille och en superstar! Jag hade väldigt höga tankar om honom när vi spelade mot varandra men att se honom varje dag, hans träningsrutin. Hur han agerar i viktiga lägen i matcherna när han alltid levererar och är ett hot, säger Carlson och fortsätter:
– Han är en x-faktor och en spelare som avgör matcher när som helst.
Se hela intervjun med John Carlson i spelaren
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Henrik Sjöberg är chefredaktör för Hockeynews.
Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.
Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.
