I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
HockeyNews.se // OS
Hämnden från Kanada: "Vågade inte slåss"

ANNONS
Kanada körde över Frankrike fullständigt i den sista gruppspelsmatchen.
I den tredje perioden tog Kanadas buse Tom Wilson beslutet att kasta handskarna mot franske spelaren Pierre Crinon - som en hämnd efter en smäll på superstjärnan Nathan MacKinnon.
Tolv minuter in i den tredje perioden delade Franrikes Pierre Crinon ut en armbåge på Kanadas forward Nathan MacKinnon - som blev liggande på isen.
Domarens åtgärd: två minuter interference.
ANNONS
Några minuter kom hämden, när Tom Wilson utmanade just Crinon på en fight.
MacKinnon var smått överraskad över det fula tilltaget, i en match som var avgjord sedan länge - när han mötte media i den mixade zonen:
– Jag fick ett slag i ansiktet när jag inte hade pucken, så det var lite oväntat. Att det blev interference var också oväntat, du kan dra ner en spelare under en kontring och det ska vara interference.
ANNONS
– Den där killen vågade nog inte ta en fajt med Tom egentligen, såg mest ut som han ville brottas. Jag vill heller inte slåss mot Tom.
Svenskbekantingen Pierre-Edouard Bellemare:
– Det var en tuff match. När det gäller den situationen såg jag den inte fullt ut men vår spelare som hamnade i fajt ger 180 procent i varje byte, så inte förvånad.
På frågan om han trodde Kanada ville hämnas svarar han:
– Ja, det är väl lite så fungerar, det är ibland sporten, säger Pierre-Edouard Bellemare
Sidney Crosby hyllade Wilson:
– Vi måste stå upp för varandra, det är så det fungerar. Alla vet sina roller.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS




