Spelarna under kontrakt
Målvakter: ★★★
M1: Tex Williamsson (25/26)
M2: Alexander Hellnemo (lån)
Kommentar: Ett spännande målvaktspar. Tex Williamsson har under flera säsonger visat att han är en toppmålvakt i ligan och utöver alla fina insatser under säsongen höjde han sig ytterligare ett par snäpp i slutspelet. Alexander Hellnemo knackar på bakom och bör vara redo för 20-25 matcher.
Backar: ★★★
B1: Kevin Karlsson (25/26)
B2: Alexander Molldén (24/25)
B3: Jesper Mångs (26/27)
B4: Nichlas Torp (24/25)
B5: Albin Udd (24/25)
B6: Kalle Holm (24/25)
B7: Isak Dabäck (24/25)
B8: Hugo Gabrielsson (24/25)
Kommentar: Nybro har helt klart uppgraderat backsidan jämfört med förra säsongen. Nyförvärvet från Djurgården, Kevin Karlsson tror jag kan explodera i en stor roll i Nybro och därtill ryktas erfarne Julius Bergman vara klar för klubben, enligt Expressen. De två får ses som Nybros topppar initialt och behöver leverera på en hög nivå för att Nybro ska kunna återupprepa succén. Jag gillade Kalle Holm när han kom in från Dalen och Alexander Molldén och Nichlas Torp bidrar med viktig rutin till en annars ung backuppsättning.
Forwards: ★★★
F1: Marcus Bergman (24/25
F2: Matt Berry (24/25)
F3: Louis Boudon (24/25)
F4: Alex Ciernik (24/25)
F5: Elliot Ekefjärd (24/25)
F6: Emil Forslund (24/25)
F7: Oscar Gustafsson (24/25)
F8: Otto Henell (tryout)
F9: Carl Holmner Härgestam (24/25)
F10: Felix Olsson (25/26)
F11: Émile Poirier (24/25)
F12: Maksims Semojonovs (24/25)
F13: Anton Svensson (25/26)
Kommentar: Att Nybro kan locka en spelare med Émile Poiriers meriter säger ändå något om var Nybro är på väg som klubb. Jag gillar den här forwardsidan starkt och tycker att sportchefen Mikael Aaro värvat helt rätt spelare och karaktärer. Spetsen finns där, liksom bredden som saknades i fjol. Det ska bli grymt spännande att följa Alex Ciernik i Tommy Samuelssons spelsätt.
Tränarstab: ★★★★
Tommy Samuelsson (24/25)
Hampus Sylvegård (26/27)
Robin Wengdahl (24/25)
Thomas Bäckman (kontraktslängd okänd)
Kommentar: Det fanns inget bättre namn att ta än Tommy Samuelsson för att etablera sig i Hockeyallsvenskan. Redan år ett visade han prov på sin skicklighet i båset och tog Nybro till kvartsfinal. Nu väntar det svåra andra året och förväntningarna har höjts, men med den här ledarstaben tror jag klubben har alla möjligheter att ta nästa steg. Succémannen Hampus Sylvegård, som tog upp Vimmerby mirakulöst i våras, kommer in och bidrar med ett nytt perspektiv i båset.
Totalt antal stjärnor: 13 (★★★★★★★★★★★★★)
Så kan laget se ut:
Målvakter:
Tex Williamsson (Alexander Hellnemo)
► Förstafemma:
Kevin Karlsson – Julius Bergman
Alex Ciernik – Émile Poirier – Matt Berry
► Andrafemma:
Nichlas Torp – Alexander Molldén
Marcus Bergman – Felix Olsson – Anton Svensson
► Tredjefemma:
Hugo Gabrielsson – Kalle Holm
Carl Holmner Härgestam – Louis Boudon – Maksims Semjonovs
► Fjärdefemma:
Jesper Mångs – Albin Udd
Oscar Gustafsson – Otto Henell – Emil Forslund