Det lossnade ordentligt för Djurgården i den sjätte semifinalen mot Södertälje. Efter två mållösa matcher vände turen. Efter en period stod det 1–1. Efter den andra var det 6–2 och till slut blev det 8–3.
Djurgården tryckte gasen i botten i första bytet i andra perioden då Albin Grewe kastade sig över isen och ner i SSK:s försvarszon. Efter 14 sekunder sköt han 2–1 på pass från Daniel Brodin.
– Det börjar med bytet från Grewes kedja. De skickar en tydlig signal och smäller in en kasse och därifrån kör vi på, säger Djurgårdsforwarden Anton Frondell, 17, till Hockeynews.
Gjorde matchvinnande målet
Stortalangen sköt själv 4–1-målet ett par minuter senare. Det blev det matchvinnande målet i 8–3-vinsten. Hans andra matchavgörande mål i slutspelet och det första sedan han sköt segermålet på övertid mot Mora i den första kvartsfinalen.
Frondell satte också 7–3 i den tredje perioden.
– Det blev två. Jätteskönt, så klart. Det hade blivit vinst i alla fall och det är det viktigaste här. Klart kul att få göra mål. Jag älskar det.
Kedjan med fyra av åtta mål
Kedjan med Victor Eklund (1–1), Fredric Weigel (5–2) och Frondell (4–1 och 7–3) stod för fyra av Djurgårdens åtta mål.
Nu väntar en sjunde och avgörande semifinal på Hovet lördag kväll klockan 18.
– Det viktigaste blir mentalt att veta, nu vann vi, vad blev det 7–3?
8–3?
– Ja, släppa den här matchen. Det kommer att stå 0–0 på Hovet. En ny match. Nya förutsättningar. Det är mentalt viktigt att kunna nollställa.
Vad gjorde ni bättre jämfört med förlusten på Hovet?
– I det spelmässiga åker vi mer, det är hårdare forechecks och mer tacklingar. Det ser lite rejälare ut än vad de gjorde i matchen hemma på Hovet. Inte gå tillbaka till förra matchens spel.
Tacklade Nielsen tungt
Frondell delade även ut en ordentlig tryckare på Södertälje-backen Andrew Nielsen som flög in i plexiglaset och landade på isen.
– Ja, det såg ut som han fick ont, men han spelade igen så det var skönt att det inte var nåt värre. Det är inget konstigt. En tackling är en tackling, säger Frondell.
Den bedömdes som schyst, men skakade om Nielsen.
– Jag vet inte ens vem det var ärligt talat. Jag såg den inte, säger Nielsen.
Var det en korrekt tackling?
– Det var inte mitt beslut, säger Nielsen kort.
Södertälje fick ett matchstraff å sin sida när Evan Weinger sänkte Jakob Ragnarsson med en huvudtackling. Då gjorde Djurgården 1–1.
– Jag var på isen och såg inte själva tacklingen. Sedan har jag inte sett ”Ragge” heller. Men han är stark och förhoppningsvis är han tillbaka snart, säger Anton Frondell.