
Ett sånt avsked lämnar ett hål efter sig, ett hål Max Friberg nu ska försöka fylla, men han behöver inte göra det på egen hand.
– Lite annorlunda känns det. Innan hade man en så pass duktig ledare och stabil punkt i Joel, många beslut och mycket av drivet kom ju från honom. Han har verkligen varit en sån naturlig ledare, man får inte epitetet “Kaptenernas kapten” hur som helst, han har verkligen varit ett lok för oss. Jag och ett antal killar till får givetvis ta mer ansvar och se till så att skillnaden inte blir så tydlig, säger Friberg.
Till sin hjälp får han de tre assisterande kaptenerna Christian Folin, Henrik Tömmernes och Nicklas Lasu, men även drivna individer som målvakten Lasse Johansson och nyförvärvet Gustav Rydahl.
– Det är klart att det ligger mycket ansvar på mig och ett gäng andra, att vi ser till så att det blir det här lagtänket samtidigt som vi vill ha drivna spelare som vill komma hit och utvecklas. Det är den mixen man måste ha, att man har det här egna drivet att bli bättre själv samtidigt som man verkligen känner att Frölunda är laget man vill kämpa för och nå bra resultat med och jag tycker att alla verkligen har stämplat in och visat att det är det de vill. Det känns bra, säger Friberg.
De har inte fått så många månader ihop med den nya lagkaptenen tycker att gruppen verkar vara något på spåren.
– Det känns som en väldigt målmedveten, hårt arbetande grupp som vi har här och det finns mycket kvalitet. Så om man får ihop de bitarna så brukar det kunna bli bra också Jag tycker att vi kommit en ganska lång bit med gruppdynamiken också, att man vill göra det för varandra så det känns bra än så länge tycker jag.
Trots att han inte är lastgammal så har Friberg fått chansen som kapten tidigare. Dels som 24-åring i Montreal Canadiens farmarlag St Johns Icecaps, dels i Tre Kronor under Beijer Hockey Games i februari 2021.
– Sista året i AHL fanns det en viss lagkänsla, men där är det många som drar åt olika håll, att man kanske ser ett mål med säsongen att ta sig upp till NHL, det var lite spretigare än här. Här känner jag verkligen att det är folk som brinner för samma sak och vill se till att vi ska göra en bra säsong med Frölunda. Går man bra som lag så brukar man ofta se bra ut på ett individuellt plan också.
Hur viktigt tycker du att det är att man har en bra lagkapten? Man har ju hört talas om både bra och dåliga exempel. Hur stor skillnad tycker du att det gör om man har en bra lagkapten, som Joel till exempel?
– Jag tycker att det är viktigt. Nu kanske jag lägger ifrån mig lite ansvar här, men det ligger inte bara på kaptenen. Mycket formas så klart av personen som har ett C på bröstet, men det finns även spelare bakom som är drivna. Man kan säga att det börjar hos kaptenen, sprider sig ner till några runtomkring och till slut fastnar det förhoppningsvis i hela gruppen. Vi har haft tur att ha Joel, han har verkligen varit ett lok i allt vi gjort och det har inte varit svårt att följa honom och det är klart att vi vill ha den känslan i det här Frölunda också. Att det verkligen blir en riktigt lagmaskin där alla känner att de bidrar och är den del i det vi gör. En bra lagkapten sätter ofta tonen för nånting som blir väldigt bra. Om man nu gör det mindre bra så blir det ofta ett dåligt resultat också.
Vad tycker du skiljer mellan de bästa lagkaptenerna du haft och de sämsta?
– Jag har haft ganska tur som haft bra kaptener på nästan alla ställen jag varit. Det som särskiljer dem är väl att de bästa sätter höga krav och kan leva därefter. Har vi kommit överens om något som lag så ska man kunna förvänta sig att det ska genomföras. Även om det kan bli friktion ibland för att folk tycker olika så ska det inte påverka gruppen, man ska kunna tycka olika utan att man tycker illa om varandra som personer. En bra kapten håller ihop en harmonisk grupp som ändå kan tävla och utmana varandra på ett bra sätt när det gäller hockeybiten och det var Joel verkligen exemplarisk på. Han var en superbra lagkamrat och kompis men kunde också ställa väldigt väldigt höga krav på vår prestation. Det gäller att hitta den balansen utan att det blir fel åt något håll, jag är väldigt imponerad över hur han löste det och det är något jag vill ta efter också.
Känns det inte lite läskigt att ta över efter Joel?
– Jag försöker att inte se det så eller lägga den tyngden på mig själv. Jag ser det som något positivt att man fått spela så många år med Joel och lära sig från någon som verkligen hade det naturligt. Man får ta med sig lärdomar från det i stället för att känna press att jag måste vara han. Jag får nog försöka lista ut var jag själv är som ledare och kapten och än så länge känns det väldigt bra.
Har du fått någon extra hjälp från honom eller räckte det med alla år ni spelade tillsammans?
– Vi har haft några kortare samtal men nu kommer han ha fullt upp med både Mästarnas Mästare och C More-jobb och så där. Men han har alltid funnits där, vi har spelat mycket i samma kedja och han har alltid funnits där som ett bollplank. Om jag skulle behöva hjälp med någonting så är han bara ett samtal bort och han finns alltid tillgänglig och det känns skönt att ha den relationen med honom.
Hur tror du att han kommer att göra det som tv-expert?
– Jag tror att det kommer att gå bra. Det han tar sig för brukar gå väldigt bra. Han är vältalig och kan spelet utan och innan så jag känner ingen oro för att det skulle gå något annat än bra, det känns som att det kommer att passa honom väl.
En annan du har många år med är tränaren Roger Rönnberg. Hur är er relation?
– Den ligger på en bra nivå, vi vet var vi har varandra och det är okej att kivas och gnabbas om grejer ibland också, men vi kan prata och det måste jag hylla Roger för mycket. Han är väldigt öppen när det kommer till samtal, han beter sig inte som någon sorts diktator och ska bestämma för att han sitter på huvudtränarposten utan han vill diskutera med oss spelare och veta vad vi har för åsikter kring upplägg, träningar och allt möjligt. Han vill ju prova grejer också, han fastnar inte i samma hjulspår och driver hela tiden på och vill utveckla vårt spel och det vi gör. Han är härlig att ha som tränare och vår relation är väldigt god.

