HockeyNews
PLUS

Frölundas besked – han missar premiären

Linus Weissbach
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 8 maj 2025

FacebookXWhatsApp

Linus Weissbach kommer inte att vara med när Frölunda spelar seriepremiär i september.

Det meddelar klubben som även gett en uppdatering kring lagets långa frånvarolista.

ANNONS

Frölunda får klara sig utan en av sina offensiva nyckelspelare när säsongen 2025/26 drar i gång. Forwarden Linus Weissbach har genomgått en axeloperation och väntas bli borta från spel i upp till sex månader.

– Missar säsongspremiären och är preliminärt borta i fem till sex månader, säger lagläkaren Claes Olsen till klubbens hemsida.

Weissbach är inte ensam om att ha dragits med skadeproblem. Frölunda går in i försäsongen med flera spelare under rehab. Gustav Rydahl arbetar sig tillbaka från sin ryggskada, Erik Thorell tränar anpassat efter en spricka i foten och Jacob Peterson kör också modifierad träning på grund av en knäskada enligt klubben.

Tobias Normann ska genomgå en rutinmässig hjärtundersökning efter VM, där han är med för Norge, att ha diagnostiserats med ett hjärtfel där ingreppet dock bedöms som "helt ofarligt".

Christian Folin har opererat ett finger men väntas vara redo till ispremiären. Tillbaka är redan Wiktor Nilsson, Noah Dower Nilsson och Noah Hasa.

Frölunda drar igång försäsongen igen den 19 maj.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS