AIK får tillbaka Martin Johnsen från landslagsspel. Samtidigt är skadelistan fortsatt lång inför de två sista matcherna före jul.
– Efter uppehållet kan några vara tillbaka, säger tränaren Fredrik Hallberg till Hockeynews.
ANNONS
AIK slog Oskarshamn senast och har hållit en jämn och stark form under en längre tid. Från 31 oktober och framåt har laget vunnit 10 av 13 matcher.
– Vi tar väl en match i sänder. Jämnheten som vi lyckats skapa är bra. Sen når vi några toppar ibland, men det är svårt att säga (hur hög kapaciteten är). Vi vill ju utvecklas för varje dag, säger Fredrik Hallberg.
AIK har hemmamatch mot Björklöven på fredag men innan dess bortamatch mot Almtuna. Noterbart är att AIK vunnit de flesta matcher mot lag som är under dem i tabellen, och faktum är att man bara mött topp fyra-lagen Modo, BIK, Kalmar och Björklöven sex gånger hittills. Av dessa har man vunnit en, borta mot BIK.
På två matcher mot Löven, två mot Modo och en mot Kalmar har det blivit förluster. På fredag kommer alltså Löven på besök igen. Där är dock inte Fredrik Hallberg i tankarna ännu – först ska man till Uppsala.
ANNONS
– Det är alltid lurigt, det är ett kompetent lag, säger han om motståndet.
Martin Johnsen är tillbaka i laget efter landslagsspel. Viggo Gustafsson är på JVM och ersätts enligt plan av Edvin Isén på lån från Tyresö/Hanviken.
– Vi tar en vecka i taget med honom. Det jag vet är att han är med oss hela den här veckan, säger Hallberg.
I övrigt har Christoffer Björk och Daniel Muzito Bagenda varit på is med laget men enbart på egen hand, de deltar inte i några skarpa övningar ännu.
– Men det är kul att de kan vara med lite med grabbarna och vara med på lättare övningar, säger Hallberg.
Jack York, John Dahlström och Rasmus Rudslätt saknas alltjämt.
– Efter uppehållet kan några vara tillbaka, säger AIK-tränaren.