HockeyNews
PLUS

Forwarden stannar i AIK: "Det betyder allt"

Publicerad: 11 april 2025

FacebookXWhatsApp

Lås upp hela sajten för åtta (08) kronor i en månad! Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill)

Rasmus Rudslätt har fått ett litet genombrott den här säsongen. Nu har han skrivit nytt kontrakt med AIK.

ANNONS

Rasmus Rudslätt, som är fostrad i klubbens ungdomsled, har skrivit på ett nytt kontrakt som sträcker sig till och med säsongen 2026/27.

Rudslätt, född 2004, har redan gjort 119 matcher i AIK och den här säsongen hade han sin bästa med 16 poäng och en lyckad.

– Det betyder allt, jag vill inget annat än att vara kvar. Jag har spelat här sedan jag var liten. Det är en dröm att få vara kvar två säsonger till, säger Rudslätt till klubbens hemsida.

– Roligt att vi fortsätter fostra bra spelare från egna leden. Rasmus har haft en bra utveckling den här säsongen och vi ser en framtid där han fortsätter utvecklas i AIK:s färger, säger sportchefen Lasse Johansson.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

ANNONS