Kommentarer
PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Johan Stark, tidigare generalsekreterare på Svenska ishockeyförbundet och numera Red Bulls sports marketing officer, kommenterar det kritiserade avtalet med SHL.
– Det är ett jättebra avtal, säger han till Gefle Dagblad.
Samarbetet mellan Red Bull och SHL har väckt starka reaktioner bland hockeysupportrar runt om i landet. Red Bulls sports marketing officer Johan Stark har dessutom haft en tung chefspost i hockeyförbundet och även varit klubbdirektör i Brynäs.
– Det är ett jättebra avtal, säger Johan Stark till GD.
Men i övrigt vill han inte kommentera avtalet. GD skriver att Stark inte är talesperson för Red Bull och hänvisar frågor till SHL.
Där har vd Jenny Silfverstrand tidigare kommenterat kritiken, som bland annat framförts av Hockeyunionen.
– Den diskussion att detta sponsoravtal skulle äventyra 51-procentsregeln är direkt felaktig, sade Silfverstrand bland annat i ett uttalande.
PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)