Trion Mikko Rantanen, Nathan MacKinnon och Gabriel Landeskog bildade förra säsongen en av ligans vassare kedjor och gjorde Colorado till ett lag att räkna med.
Kedjan gjorde 271 poäng, fördelade på 106 mål och 165 assist. MacKinnon var värst och lade beslag på sjundeplatsen i NHL:s totala poängliga. Mikko med 31 mål och 56 assist på 74 matcher blev 17:e och lagkapten Landeskog 37:a. ”Gabbe” gjorde 34 mål och assisterade till 41.
Succén var ett faktum, men när 22-årige Rantanen skulle förhandla om en förlängning inför den här säsongen var han och klubben långt ifrån varandra inledningsvis. Det drog ut på tiden och när träningsläget startade var Rantanen fortfarande kvar i Europa och höll bland annat igång med ett lag i Norge.
Rantanen visste sitt värde efter att ha gjort 171 poäng, varav 60 mål, de två senaste säsongerna. Finländaren valdes för övrigt som tia i draften 2015.Men i natt kunde till slut parterna enas. Rantanen gick med på ett sexårskontrakt som ger honom 9,25 miljoner dollar årligen. Kontraktet ger honom totalt 55,5 miljoner och gör honom därmed till lagets högst betalde spelare, enligt Denver Post.
Han gick därmed förbi MacKinnon, som tidigare var klubbens bäst betalde med 6,3 miljoner i snitt. Men redan under sommaren konstaterade klubbens general manager Joe Sakic att Rantanen skulle få mer i lön än MacKinnon. Och så blev det också.
Rantanen kommer att få 12 miljoner redan den här säsongen. Det handlar också om samma summa nästa säsong. Därefter blir det 10, 6, 9,5 och 6 miljoner fram till sommaren 2025.
Enligt capfriendly.com är Rantanens lön 2019-20 den näst högsta genom tiderna i klubben för en säsong. Bara Joe Sakic tjänade mer 1997-98, då han fick 17 miljoner. Trea på klubbens lista är Peter Forsberg, med 11 miljoner både 2001-02 och 2003-04.
Mikko Rantanen är fortfarande kvar i Europa och det är högst osäkert om han kan spela torsdagens premiär där Colorado möter Calgary.
****
Först Patrik Laine i fredags och så Kyle Connor på lördagen. Winnipeg hann förlänga med båda sina spelare innan säsongen drog igång. Tidigt i morse svensk tid kom Winnipeg och Connor överens om ett sjuårigt kontrakt, som totalt ger den 22-årige amerikanen 50 miljoner dollar. Hans snitt ligger på 7,14 miljoner. Connor var förra säsongen tvåa i lagets interna skytteliga med 34 mål.
SVEN GUSTAVSSON

