HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Filander om återkomsten till SHL: "Upp till bevis"

Artikelbild
ANNONS

Efter att ha fått sparken i Schweiz så är Martin Filander är tillbaka i svensk hockey och han återvänder till klubben där han en gång började sin tränarkarriär – nämligen Örebro.

– Det känns jättekul. Jag känner mig hungrig. Det var bra att komma iväg och se något annat. På något sätt få perspektiv. Det känns jättespännande att komma tillbaka måste jag säga, säger Filander till Hockeynews.

ANNONS

Martin Filander är en ung och framgångsrik tränare i svensk hockey, där han fick ett genombrott som huvudtränare på seniornivå i Oskarshamn. Innan dess hade han varit assisterande tränare i Malmö och huvudtränare för Västerås i Hockeyallsvenskan.

Tränarkarriären började däremot i Örebro på juniornivå för 14 år sedan. Där är har han även spelat i fyra år. Efter en sejour i schweiziska EHC-Biel är han nu klar för en ny vända i Sverige. Han har skrivit på ett treårskontrakt med Örebro, där allt började en gång i tiden.

För Hockeynews berättar Filander om hur tankarna gick.

– Det är såklart en fråga om tajming. För det första ska jobbet vara ledigt och jag ska vara ledig samtidigt. Det är nummer ett. Sen känner jag till klubben sen tidigare och har haft en dialog under en ganska lång tid och vi har hållit kontakten, säger han och fortsätter:

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS