I samarbete med

Färjestad fortsätter att presentera nyförvärv.
Och det är en målfarlig forward som nu flyttar till Karlstad.
Det är bra jobbat att dra ihop 28 mål i ett lag på den undre halvan i Hockeyallsvenskan.
Men det var vad Almtunas norske forward Mikkel Öby Olsen lyckades med på 52 matcher. Han fortsatte att göra två mål till i de två åttondelsfinalerna.
Och efter det genombrottet kommer den 23-årige högerskytten att flytta till Karlstad. Mikkel Öby Olsen har skrivit på ett tvåårskontrakt.
– Han har lyckats sätta ihop en säsong där han både producerat mål och poäng i takt med att han spelat ett bra allroundspel. Hans egenskaper att skapa i anfallszon och skjuta pucken mycket tycker vi är jäkligt intressant. Han har ett stort driv och vilja att bli bättre, och han har jobbat upp sin fysnivå. Vi tror att han egenskapsmässigt kan komplettera det vi redan har på ett bra sätt. Han har under året också spelat en del powerplay och gjort mål där, men också mål i fem-mot-fem. En på många sätt intressant spelare, säger FBK:s sportdirektör Rickard Wallin till klubbens hemsida.

Färjestad har sedan tidigare presenterat Victor Ejdsell, som har skrivit på för tre år.
Mikkel Öby-Olsen till sin nya klubbs sajt i presentationen:
– Det är otroligt coolt. Det var det som var favoritlaget när man var ung. Det var en ganska vanlig julklapp när jag var yngre, att få åka till Löfbergs Arena och kolla på hockey i mellandagarna. Att nu själv få spela där känns både lite märkligt men samtidigt väldigt coolt.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.
