HockeyNews
PLUS

Extremt hårda nypor – och gick emot fansen i Troja

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Varför är Troja-Ljungby favorit inför hockeyettanfinalen Enkelt svar: För att de har den bästa spelartruppen i Hockeyettan, skriver Niclas Andersson – den klassiske hockeykrönikören som följt Troja hela livet.
I del 3 av Troja-special går han igenom hur tränaren Jens Gustafsson dubbeljobbat som sportchef – med hårda nypor, gått emot fansen och skapat detta superlag. Genomgång: spelare för spelare.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

När göteborgaren Jens Gustafsson, 51, för några år sen kom ny till Troja, var tanken att han skulle vara coach och tränare för A-laget. Vilket han också varit, och är – å gjort okej.

Men efter hand har han fått ett allt större inflytande i klubben.

Bland annat passade föreningen efter ett tag på att göra sig av med sin tidigare sportchef – och låta Gustafsson dubbeljobba.

Och det är i den funktionen, som truppbyggare, som Jens Gustafsson briljerat allra mest, och gjort braksuccé.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2