HockeyNews
PLUS

Luleå-supportrarnas markering: "Prestera eller dra"

Luleå-supportrarnas markering
Foto: H-läktaren/X.

Publicerad: Idag 11:03

FacebookXWhatsApp

Efter att ha kommit hem från 3-1 förlust borta mot Malmö fanns följande budskap att läsa för spelarna efter på träningen efter lagets femte raka förlust:
"Guldet är historia. Dags att nyktra till. Prestera eller dra."

ANNONS

De svenska mästarna har haft en tuff start på SHL-säsongen. Laget ligger på en niondeplats med 20 inspelade poäng efter 18 matcher och är närmare negativt kval än en topp-6 placering.

Det fick supportrarna att markera genom banderollerna uppsatta på Luleås hemmastå, något som Aftonbladet var först med att rapportera om.

– Det blåser lite grann just nu och vi är inte där vi vill vara. Det är bara att erkänna det, sade Luleå lagkaptenen Erik Gustafsson till Aftonbladet.

Klubbdirektören Stefan Enbom kommenterade följande till tidningen:

– I Luleå Hockey har vi passionerade och engagerade supportrar som stöttar föreningen på ett fantastiskt sätt. Att man nu är besvikna är enkelt att förstå. De väljer själva hur de framför sina känslor och åsikter, även om vi föredrar dialog.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS