I samarbete med
Experthjälpen bakom AIK-succén: "Då lyssnar man"

AIK har sex raka segrar och flera formstarka spelare.
En av dem är Oskar Magnusson – som berättar om hur forna målkungen Richard Gynge hjälpt honom till att det lossnat.
– Pucken ville inte in. Gynge har kommit in och hjälpt mig mycket, säger han.
Oskar Magnusson har börjat säsongen starkt med åtta poäng på de tio första matcherna, och hans kedja med Oscar Nord och Jesper Emanuelsson har konsekvent levererat offensivt för laget.
I nuvarande form är den 23-årige skåningen på väg att nästan dubbla sin poängskörd från ifjol, då han gjorde 23 poäng (10+13), vilket är hans bästa notering hittills i karriären.
– Det känns kul, jag tycker personligen att jag fått en bra start på säsongen, säger han.
– Det känns bra i kedjan, vi kompletterar varandra bra. Spelet blir bättre och bättre för laget för varje match som går. Vi har fortfarande inte spelat vår bästa hockey än, tycker jag, men vi har lyckats ta tre poäng i många matcher ändå.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".

