HockeyNews
PLUS

Europakollen – en rad spelare med storform uttagna till Tre Kronor

(21165) Lennström Olofsson Bromé
(c) photo.khl.ru Grigory Sokolov/Bildbyrån

Publicerad: 9 november 2021

FacebookXWhatsApp

Theodor Lennströms poängsuccé i KHL fortsätter. Han toppar backarnas skytteliga och ligger tvåa i försvararnas poängliga.

Schweiz-trion Jesper Olofsson, Mathias Bromé och Henrik Tömmernes kommer med storform till Tre Kronor.

Här är veckans Europakollen.

ANNONS


Omställningen till KHL har gått smärtfritt för den tidigare Frölunda- och Färjestadsbacken Theodor Lennström.

ANNONS


Han har fått förtroendet att spela i powerplay i Torpedo Nizjnij Novgorod och som han har tagit hand om varenda minut och sekund.


ANNONS

Lennström har gjort sex av sina nio mål i numerära överlägen. Hans nio mål ger honom delad ledning i backarnas skytteliga. Och med 23 poäng är han tvåa i backarnas poängliga bakom den förre Växjöbacken Nick Bailen, som har gjort 27 poäng för Traktor Tjeljabinsk.


Han har utsetts till veckans bästa back i KHL för den gångna veckan.

ANNONS



Om man jämför Theodor Lennström med förra säsongens SHL-stjärnor som flyttat vidare till KHL så ser man att han har en rätt skaplig debut i Torpedo.


Ex-leksingen Marek Hrivik, som nu är lagkamrat med Lennström, har i höst gjort 18 poäng (7 + 11) på 24 matcher. Den andra Leksandsstjärnan, Peter Cehlarik, har gjort 17 poäng (11 + 6) på 20 matcher för regerande mästarna Avangard Omsk.


Och på målvaktssidan fortsätter det att gå bra för svenskarna i KHL. Lars Johansson har fortsatt lägst målsnitt (1,54) och har hållit flest nollor i KHL (7). Där har CSKA Moskva-målvakten Adam Reideborn klättrat upp till andraplatsen med sina fyra nollor.


Sotjis Magnus Hellberg når också topp fem, trots att han spelar i ett mediokert lag, och har tre nollor.


I övrigt har det börjat lossna poängmässigt för forwarden Anton Wedin, som har bytt Sibir Novosibirsk mot Dynamo Moskva. Det blev bara ett mål och en assist på 14 matcher för Sibir, vilket fick KHL-klubben att dra öronen åt sig.


Efter flytten till Dynamo Moskva har Wedin inlett med två mål och två assist på sju matcher.


I CSKA Moskva blev den förre NHL-forwarden Joakim Nordström skadad efter bara fyra matcher. Det gjorde att den Stanley Cup-vinnande stockholmaren var borta från den 10 september till den 2 november.


Nu är Nordström tillbaka och har spelat tre matcher efter skadefrånvaron. I 4–0-segern i toppmötet med SKA St Petersburg sköt han sitt första KHL-mål.


***


KHL har den här säsongen gjort om formatet för All Star-evenemanget som hålls i Tjeljabinsk 8-16 januari 2022.


Ligan har delat in spelarna i fyra regioner där Skandinavien (Sverige, Finland och Danmark) utgör ett lag medan Ryssland, Nordamerika och Eurasien blir de tre andra lagen.


Fansen kan rösta på en målvakt, en back och två forwards per geografisk region. Lördagen den 15 januari spelas två semifinaler och därefter blir det match om tredje pris och final.



***


Den finländska KHL-klubben Jokerit kommer att få en ny huvudtränare nästa säsong. Lauri Marjamäki kommer inte att förnya sitt kontrakt när det löper ut till våren 2022.


Fakta/Poängligan för svenskarna i KHL 2020/2021


23 poäng


Theodor Lennström, b, Torpedo Nizjnij Novgorod, 27 matcher, 9 mål + 14 assist, -7, 8 utvisningsminuter


19 poäng


Malte Strömwall, f, Dinamo Minsk, 18 matcher, 10 mål + 9 assist, -1, 6 utvisningsminuter


Mattias Tedenby, f, Dinamo Minsk, 26 matcher, 9 mål + 10 assist, +3, 8 utvisningsminuter



15 poäng


Jakob Lilja, f, Barys Nur-Sultan, 27 matcher, 8 mål + 7 assist, -7, 2 utvisningsminuter


Philip Holm, b, Jokerit, 25 matcher, 5 mål + 10 assist, -3, 16 utvisningsminuter


Linus Hultström, b, Metallurg Magnitogorsk, 27 matcher, 3 mål + 12 assist, -1, 14 utvisningsminuter


14 poäng


Emil Pettersson, f, Spartak Moskva, 26 matcher, 9 mål + 5 assist, -1, 2 utvisningsminuter


Mario Kempe, f, Dinamo Minsk, 22 matcher, 5 mål + 9 assist, +4, 12 utvisningsminuter


Daniel Zaar, f, Torpedo Nizjnij Novgorod, 26 matcher, 4 mål + 10 assist, ±0, 8 utvisningsminuter


Lukas Bengtsson, b, Dinamo Minsk, 23 matcher, 2 mål + 12 assist, -2, 6 utvisningsminuter


Tim Heed, b, Spartak Moskva, 28 matcher, 2 mål + 12 assist, -2, 6 utvisningsminuter


13 poäng


Jakob Stenqvist, b, Severstal Tjerepovets, 25 matcher, 4 mål + 9 assist, -1, 8 utvisningsminuter


Jakob Stenqvist gör en stark rookiesäsong. Severstal Tjerepovets satte nyligen klubbrekord med åtta raka vinster. Foto: (c) photo.khl.ru Alexander Korkka.


12 poäng


Lucas Wallmark, f, CSKA Moskva, 20 matcher, 5 mål + 7 assist, +1, 14 utvisningsminuter


Adam Almquist, b, Dinamo Minsk, 21 matcher, 2 mål + 10 assist, -1, 20 utvisningsminuter


10 poäng


Robin Press, b, Severstal Tjerepovets, 26 matcher, 3 mål + 7 assist, -1, 6 utvisningsminuter


9 poäng


John Norman, f, Jokerit, 26 matcher, 3 mål + 6 assist, -4, 8 utvisningsminuter


8 poäng


Eric Martinsson, b, Barys Nur-Sultan, 25 matcher, 0 mål + 8 assist, -2, 18 utvisningsminuter


7 poäng


Jacob Berglund, f, Barys Nur-Sultan, 25 matcher, 4 mål + 3 assist, -5, 20 utvisningsminuter


Anton Lindholm, b, Dinamo Minsk, 18 matcher, 0 mål + 7 assist, +10, 10 utvisningsminuter


6 poäng


Anton Wedin, f, Sibir Novosibirsk/Dynamo Moskva, 21 matcher, 3 mål + 3 assist, +8, 2 utvisningsminuter


Fredrik Händemark, f, SKA St Petersburg, 15 matcher, 2 mål + 4 assist, -1, 2 utvisningsminuter


Olle Alsing, b, Barys Nur-Sultan, 27 matcher, 1 mål + 5 assist, -1, 8 utvisningsminuter


5 poäng


Pär Lindholm, f, Ak Bars Kazan, 14 matcher, 3 mål + 2 assist, ±0, 2 utvisningsminuter


Lawrence Pilut, b, Traktor Tjeljabinsk, 19 matcher, 0 mål + 5 assist, ±0, 12 utvisningsminuter


LÄS MERHyllade SM-guldvinnaren har bestämt sig – här spelar han nästa säsong


3 poäng


Oscar Lindberg, f, Dynamo Moskva, 3 matcher, 1 mål + 2 assist, +1, 0 utvisningsminuter


André Petersson, f, Lokomotiv Jaroslavl, 6 matcher, 0 mål + 3 assist, +3, 2 utvisningsminuter


Maksim Matusjkin, b, Admiral Vladivostok, 16 matcher, 0 mål + 3 assist, -7, 12 utvisningsminuter


2 poäng


Klas Dahlbeck, b, CSKA Moskva, 18 matcher, 2 mål + 0 assist, +2, 10 utvisningsminuter


Joakim Nordström, f, CSKA Moskva, 7 matcher, 1 mål + 1 assist, +1, 2 utvisningsminuter


Viktor Svedberg, b, CSKA Moskva, 24 matcher, 1 mål + 1 assist, -3, 12 utvisningsminuter


Oscar Fantenberg, b, SKA St Petersburg, 20 matcher, 0 mål + 2 assist, +4, 11 utvisningsminuter


1 poäng


Sebastian Wännström, f, Dinamo Riga, 1+ matcher, 1 mål + 0 assist, -3, 2 utvisningsminuter


0 poäng


David Rundblad, b, Sotji, 22 matcher, +1, 15 utvisningsminuter


Fakta/Så här går det för de sex svenska målvakterna i KHL


Lars Johansson, SKA St Petersburg, 20 matcher, 12 vinster, 93,5 i räddningsprocent, 7 nollor


Magnus Hellberg, Sotji, 22 matcher, 7 vinster, 92,1 i räddningsprocent, tre nollor


Adam Reideborn, CSKA Moskva, 14 matcher, 8 vinster, 92,0 i räddningsprocent, fyra nollor


Johan Mattsson, Dinamo Riga, 22 matcher, 8 vinster, 91,7 i räddningsprocent


Anders Lindbäck, Jokerit, 18 matcher, 10 vinster, 90,6 i räddningsprocent, två nollor


Oscar Dansk, Spartak Moskva, 11 matcher, 2 vinster, 89,4 i räddningsprocent


***


Jesper Olofsson kommer till sin debut i Tre Kronor som poäng- och skytteligaledare i Schweiz. Den 29-årige före detta SHL-forwarden har gjort poäng i 17 av 23 matcher och har då fått ihop 14 mål och totalt 32 poäng för SCL Tigers.


Han följs närmast av Davos-forwarden Mathias Bromé, som även han ska spela med Tre Kronor i Karjalaturneringen.


Bromé är uppe i 30 poäng (10 + 20) på 21 matcher och har inför landslagsuppehållet gjort poäng i tolv matcher i följd för Davos. Så snacka om att han kommer med fin form till landslaget.


Även Tre Kronors lagkapten från VM i våras, Genève-Servettebacken Henrik Tömmernes ligger på topp fem i poängligan i Schweiz.


Tömmernes har gjort 26 poäng (5 + 21) på 23 matcher. Han är inne på sin femte säsong i NLA och har producerat fina 145 poäng (42 + 103) på sina 189 matcher.


För närvarande är han den överlägset poängbäst backen. Tvåan, Zugs landslagsback Niklas Hansson, är näst bäst och har gjort 18 poäng (4 + 14) på 21 matcher. Inte illa det heller.


***


Bern letar efter en importspelare efter att ha fått skador och vill nu ha in ytterligare en forward.


***


I den finska ligan den här säsongen är ingen av svenskarna bland de 25 bästa poänggörarna. Bäst är Ässät-backen Jacob Andersson med sina 14 assist på 21 matcher.


Jukurit-forwarden Joachim Rohdin har gjort åtta mål på 21 matcher, vilket ger honom en nionde plats i skytteligan. En annan före detta brynäsare, Adam Brodecki, är näst bäste svenske målgörare med sju mål på 19 matcher för Jyp.


***


Poängligan i den tyska ligan DEL toppas av den tidigare Luleå- och Rögle-forwarden Chris DeSousa som har öst in 29 poäng (17 + 12) på 20 matcher för Wolfsburg.


Andreas Thuresson är bäste svensk och har gjort 15 poäng (9 + 6) på 19 matcher för Köln.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS