HockeyNews
PLUS

Enroth om knäckande räddningen mot HV

Jhonas Enroth
Foto: Bildbyrån och Mattias Ek

Publicerad: Idag 08:06

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Jhonas Enroth, 37, gjorde SHL-debut för 18 år sedan, men kan fortfarande knäcka vilket motstånd som helst i SHL.

Han till och med ta andan hur HV71:s röststarka hemmapublik. En räddning, vid 3–1-ledning, var så spektakulär att han fick publiken att först tystna – och sedan applådera.

– Ja, jag hörde det. Det var kul, säger Enroth till Hockeynews.

Det var när Örebro i andra perioden hade gjort ett ryck från 1–1 till 3–1 som Örebro-målvakten Jhonas Enroth stal showen i Husqvarna Garden.

HV71 hade en bra sekvens och en puck styrdes precis framför Enroth och över honom och var på väg att flyga över mållinjen.

Då använde han sin långa erfarenhet och stora skicklighet att helt enkelt plocka pucken i luften bakom ryggen på sig själv.

HV-publiken applåderade Enroth

ANNONS

När reprisen av räddningen visades på mediekuben applåderade HV-publiken spontant.

– För min del är det inte en så jättespeciellt räddning ändå. Det är sånt som händer lite då och då på träningar så det är kul att man lyckas göra en sån på match, säger Enroth lugnt.

– Jag känner nånstans att den är på väg över axeln och jag tycker att jag får vänta in den lite för jag tycker att jag får den direkt i plocken.

Jaha, det var till och med så?

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS