Presenteras av Coolbet - odds från SHL till Hockeytvåan
Ångestmötet mellan formsvaga Hudiksvall och formsvaga Borlänge blev en halvtimme försenat eftersom gästerna fastnade i trafiken på väg till Glysishallen.
Men lite extra tid i buss var definitivt ingenting som tycktes påverka Borlänge. Laget kom ut med intensitet och spelade fysiskt på Hudiksvall från första nedsläpp. En taktik som fungerade ganska bra.
Det är uppenbarligen så dalkarlarna tänker sig att få stopp på den dåliga trenden. Efter en svag tripp till Norrland kom man till spel med tre raka förluster i ryggen. För Hudiksvall var det ännu värre. Förlustsviten stod på fem innan pucken släpptes.
Men det räcker inte att bara jobba hårt och spela uppoffrande. Ett sätt att spela som Borlänge praktiserade med den äran i två perioder (och så långt hade med sig 1-1) och hade, vad jag förmodar, matchen där man ville trots att man inte skapade i närheten av lika mycket som Hudiksvall.
I den tredje perioden kroknade dock masarna och spetsspelare som tvåmålsskytten Jesper Wiberg och Marcus Linderborg kunde hitta nätet och ordna segern för Hudiksvall.
4-1 och den jobbiga förlustsviten strandade vid fem matcher.
Därmed inte sagt att allt är frid och fröjd.
Det finns fina intentioner i Hudiksvalls spel, visst är det så. Laget har många skickliga spelare, lyckades förlägga mycket spel i anfallszonen och knäppte iväg många skott. Men det var sällan någon på plats för att göra det jobbigt för Borlänge-keepern Alexander Johansson som allt som oftast fick agera påtagligt ostört.
Det är en trend för Hudiksvall. Något man har pratat om efter flera av förlustmatcherna på senare tid, men ändå något som fortsätter vara påtagligt.
De gånger hemmaspelarna ändå är på plats framför kassen hamnar de på sidan av och spelövertag mynnar snarare ut i en rad halvchanser än de där högkaratiga lägena som kan förvaltas i mål.
Det är lätt att kalla det motstuds och oflyt. Speciellt för ett förhållandevis ungt och orutinerat lag som Hudiksvall. Men det är det inte. Jag skulle snarare beskriva det som en kombination av viss bekvämlighet och sviktande självförtroende. Man är på plats där man ska vara alldeles för sällan. Det sitter inte i ryggmärgen.
Men segern mot Borlänge bör ändå betraktas som ett steg i rätt riktning. Man tog sig samman och avgjorde matchen i den tredje perioden. Då kapitaliserade man på att man var det påtagligt spelförande laget och på så sätt hade tröttat ut sin motståndare.
För Borlänge kvarstår frågetecknen. Förlusten i Hudiksvall var lagets fjärde raka efter en arbetsinsats som tränaren Stefan Gustafsson absolut inte kan vara missnöjd med.
Men laget måste börja skapa mer på egen hand. I en tuff Alletta går det inte att bara jobba ner sina motståndare. Speciellt inte om man bara orkar göra det fullt ut i två perioder.
* * *
Enköping vann en tight match borta mot Hanviken med 2-1 sedan forwarden Niklas Rigelius svarat för båda målen. En seger som gör att Enköping lyfter en aning i den jämna tabellen i Allettan norra.
* * *
Roger Forsberg var tillbaka i Troja-båset efter den hjärtoperation som hållit honom sjukskriven i några månader och tränaren kunde inte ha fått en bättre återkomst. Hans gäng besegrade topplaget HC Dalen med 4-3 hemma i Ljungby Arena och nog börjar det se ut som att laget har vaknat efter en resultatmässigt påfallande svag start av Allettan. Segern över HC Dalen var andra raka även om det blev lite darrigt när gästerna på slutet knaprade in från 0-4 till 3-4.
* * *
Vimmerby fortsätter vinna och Huddinge fortsätter förlora. När smålänningarna besegrade stockholmarna med 3-1 på onsdagskvällen var det Vimmerbys femte raka seger och Huddinges femte raka förlust.
* * *
Visby kunde tillslut vinna med 5-0 efter att det runnit iväg i den sista perioden hemma mot ett ordentligt skadeskjutet Skövde som saknade flertalet av sina bärande spelare.
När Mörrum, där spetsförstärkningen Filip Owesson debuterade, samtidigt ordnade sin andra raka seger och vann med 3-2 hemma mot Mariestad innebär det att laxarna lämnar jumboplatsen i Allettan södra och passerar Skövde i tabellen.
* * *
Gabriel Johansson gjorde hattrick för KRIF borta mot Kalmar, men det räckte ändå inte till några poäng när hemmalaget vann ett sanslöst målkalas med 7-5 och tog viktiga poäng i kampen om att undvika negativt kval. KRIF sladdar nu jobbigt i serien.
I toppen av tabellen tog samtidigt Halmstad tre viktiga poäng via 4-2 hemma mot Hanhals.
* * *
John Moberg gjorde hattrick för Nyköping borta mot Vallentuna och för hans del var det ett hattrick som visade vägen till tre poäng. Nyköping vann med 5-4 och spetsar till en toppstrid där Strömsbro också fick med sig en seger den här kvällen. 2-1 efter straffläggning hemma mot Wings.
* * *
Veteranen Niklas Lihagen gjorde comeback för Köping och var inblandad med en assist i den sena kvitteringen till 1-1 hemma mot Eskilstuna Linden. Ett mål som tog matchen till förlängning där Köping dessutom kunde ordna ett avgörande 2-1-mål. Tunga poängtapp för Linden som därmed tappade lite mark gentemot Lindlöven i kampen om seriens förstaplats. Lindlöven vann nämligen borta mot Grums med 2-1.
* * *
Efter två säsonger där Kiruna AIF dominerat i staden har det varit helt ombytta roller den här säsongen.
För tredje gången av tre möjliga vann Kiruna IF ett derby lagen emellan. Den här kvällen med siffrorna 4-1.
Fler artiklar om Hockeyettan hittar ni här
* * *
Intressant?! Värd en kokt med bröd – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.




