EK: DIF föll mot LIF – mycket finns att lära

Djurgården föll mot Leksand – mycket på grund av utvisningarna man drog på sig.
Mattias Ek tycker till om försäsongspremiären i Ludvika där 1 500 såg Leksand vinna med 2–1.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Hetaste kedjan
Anton Frondell fick visa upp sig på en centerplats i den första träningsmatchen för säsongen mot Leksand och man kan väl lugnt säga att han tog för sig. Urstark med pucken och han ledde kedjan med nyförvärven Jesse Ylönen och Emilio Pettersen på ett väldigt bra sätt. Frondell ser ut att ha blivit starkare över sommaren för att anpassa sig till den så kallade SHL-kostymen.
Hellberg i målet
Eftersom Djurgården drog på sig både en och två utvisningar för mycket blev han rejält testad. Överlag en bra match mellan stolparna och han var snabb att stänga igen vid plötsligt uppkomna lägen. Gissningsvis har han ett par matcher kvar innan han vant sig vid svensk hockeymark, men han var godkänd i sin debut i Djurgårdströjan.
Powerplay...
Ja, visst var man ordentligt nyfiken på de nya PP-enheterna, kanske speciellt den med Lindström, Hudon, Snively, Krüger och Ylönen. Men så värst mycket tid i numerära överlägen blev det inte. Det blev mest spel i boxplay. Så vi är fortsatt nyfikna på hur det kommer att se ut när det lirar. Det finns fina förutsättningar.
Charles Hudon gjorde Djurgårdens första mål för säsongen med en fin styrning framför Jakob Hellsten i Leksandsmålet. Hudon blixtrade till ett par gånger, precis som Joe Snively, men här finns det så klart mycket kvar att hämta. DIF spelade i sex mot fem på slutet för att försöka kvittera och visst skapades ett oerhört tryck, men det räckte inte.
Orosmolnet
I den tredje perioden åkte Arvid Costmar, center för kvällen mellan Albin Grewe och Daniel Brodin, på en smäll och såg ut att ha väldigt ont i högernäven. Dubbelvikt åkte han till båset för att byta.
Frågetecknet
Djurgården var bra i första perioden och för att vara en förstaperiod i augusti var det till och med underhållande. Men det gäller att göra mål. Och sedan kom alla DIF-utvisningarna. Andra perioden försvann i ett moln av boxplay och Leksand gjorde sina två mål där i powerplay. Så här odisciplinerade kan inte DIF-spelarna vara, men det är väl också i träningsmatcher man ska lära sig och bli bättre.