Superdeal – årskortet för 199 kr(ord pris: 699 kr). Använd koden JULKLAPP i sista steget.
HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

Efter stökiga säsongen – tidigare JVM-målvakten lämnar Sverige

(24026) Jesper Eliasson
Bildbyrån

Publicerad: 17 juni 2022

FacebookXWhatsApp

Det blir inte spel i Sverige nästa säsong för Jesper Eliasson.
Den JVM-meriterade målvakten har nämligen skrivit på för spel i norska ligan.

ANNONS
Efter en lånesejour i Österrike hos Salzburg var tanken att Jesper Eliasson skulle slå sig in i Färjestads lag förra säsongen och bilda målvaktsduo med Henrik Haukeland.

Redan i oktober valde dock FBK att värva in Dominik Furch som direkt tog över förstaspaden, vilket gjorde att Eliasson halkade ned ytterligare ett snäpp i hackordningen och därför lånades ut till Almtuna.

Där uteblev succén och Eliasson avslutade sedan säsongen på lån i Hockeyettan med Visby.

Och nu står det alltså klart att han spelar hockey i den norska ligan nästa säsong, efter att han presenterats av Stjernen.

ANNONS

– Vi tror Jesper blir en av de bästa målvakterna i Fjordkraftligaen, säger Stjernens sportchef Darren Treloar i ett pressmeddelande.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

Ämnen i artikeln

ANNONS