I rivalmötet mellan Anaheim och San Jose, i de senares hemmaarena, drog sig inte svenskarna undan från rampljuset. För Jakob Silfverbergs del var det däremot ofrivilligt då han lyckades skicka in pucken i eget mål med ett distinkt skott i samband med att han försvarade sig i en duell med Timo Meier och slog till pucken, som alltså överlistade sin egen målvakt.
Målet innebar 4–4 i slutet av andra perioden och efter att Anaheim tagit ledningen igen i mitten av tredje perioden var det dags för Erik Karlsson, som redan hade två mål på sitt konto,, att kliva in i handlingarna igen.
Med målvakten uttagen knäppte Karlsson iväg ett skott som passerade både skymmande spelare och Ducksmålvakten för 5–5 med två och en halv minut kvar av tredje perioden för att ta matchen till förlängning. Målet fullbordade Karlsson hattrick, hans första i NHL-karriären.
Efter en mållös sådan kunde Anaheim avgöra i straffläggningen.
Silfverberg, Isac Lundeström och John Klingberg noterades alla för assist för Ducks räkning.
San Jose Sharks–Anaheim Ducks 5–6 (2–3, 2–1, 1–1, 0–0, 0–1) efter straffar
Mål, SJS: Erik Karlsson 3, Timo Meier 2
Mål, ANA: Adam Henrique 2, Ryan Strome, Maxime Comtois, Frank Vatrano
Skott: 44–44 (10–17, 18–15, 14–9, 2–3)




