Frederic Allard briljerade under slutspelet som ledde fram till ett guld. När han förlängde med Luleå inför säsongen blev det ett rejält lönekliv. Han hade dock kunnat tjäna ännu mer i andra klubbar.
ANNONS
Frederic Allards första säsong i Luleå blev inte som han tänkt. Det motbevisade han under guldsäsongen och blev MVP i slutspelet.
Backen blickar tillbaka på den tiden som den bästa i sitt liv, han spelar för att vinna och det var en dröm som gick i uppfyllelse.
Allard fick flera klubbar som intresserade sig för honom efter guldsäsongen.
– Jag kände att jag var på gång i slutet av förra året och det löste sig rätt bra för mig, säger Frederic Allard till NSD.
Men med ett starkt slutspel i ryggen och en rejält höjd lön följer också större förväntningar. Frederic Allard tillhör nu Luleås bäst betalda spelare, med en månadslön på 250 000–300 000 kronor – i nivå med profiler som Brian O’Neill och Anton Levtchi.
– Ja, men det betyder att folk tycker jag har gjort något bra. Så det ser jag bara som positivt, och jag är fylld av självförtroende och kommer fortsätta vara mig själv.