Victor Eklund har visat storform hela hösten och när han behövdes som mest i prestigemötet med Björklöven slog han till med ett hattrick i den tredje perioden.
Eklund gjorde 3–5, 4–6 och kvitterade till 6–6, vilket räddade en poäng åt Djurgården. I kvitteringsjakten flyttades högerskytten Victor Eklund upp till förstakedjan med Marcus Krüger och David Blomgren.
Det gav snudd på maximal effekt. Under bortaturnén mot Nybro och Tingsryd i Småland får Eklund fortsätta i förstakedjan med Krüger och Blomgren.
"Victor har stämmet"
– Framför allt för att testa och se. Jag tror inte på att byta alltför mycket, men vi har bytt rätt lite. Victor har stämmet för tillfället. Tar betalt på det. Samtidigt se om vi kan bygga vidare på det vi ändå fick se där. Vi tar det någon eller några matcher så får man göra en utvärdering sedan om det blev bättre eller sämre, säger Djurgårdstränaren Robert Kimby till Hockeynews.
Tyler Kelleher flyttades i sin tur till en kedja med Fredric Weigel och Linus Eriksson. Även den får fortsatt förtroende.
– Jag tycker att kedjan med Kelleher, Weigel och Linus ser spännande ut också.
Kelleher slog till i powerplay mot Björklöven och gjorde sitt femte mål för säsongen. I spel fem mot fem har stjärnvärvningen från Brynäs gjort två mål på tolv matcher.
Hoppas på mer från Kelleher
Här hoppas Robert Kimby att få ut mer av den spelskicklige amerikanen.
– Jo, men det kan jag tycka. Definitivt med allt som finns där. Det är därför, inte bara med Victor (Eklund), som vi vill testa och se om vi kan hitta bra kombinationer.
Djurgården tränade på Hovet, käkade lunch och är nu på väg till Småland för två matcher onsdag (Nybro) och fredag (Tingsryd).#twittpuck> #difhockey> pic.twitter.com/EWpsnYxyRV
&mdash>; HockeyNews.se (@HockeynewsSe) October> 29, 2024
Sedan Arvid Costmar återkom efter skada har han varit center mellan Patrick Thoresen och Hampus Larsson. Så fortsätter man liksom med kedjan med Daniel Brodin, Ludvig Rensfeldt och Albin Grewe.
– Costmar har kommit in med bra energi och ”Thore” och Hampus har landat ganska bra. Mot Mora var Victor, Weigel och Linus bra ihop, säger Kimby om kedjan som sprack efter en period då Eklund blivit träffad av en puck på armen.
Fjärdekedjan har börjat komma igång offensivt.
– Ja, ”Ludde”, ”Brodda” och Grewe har varit med och drivit laget i de här matcherna. Det är kul att se. Kul för dem, säger Kimby.
Målvakter: Viktor Andrén, Hugo Hävelid.
Backar: Max Krogdahl – Colby Sissons, Jonny Tychonick – Hugo Blixt, Jakob Ragnarsson – Edvin Hammarlund.
Forwards: Victor Eklund – Marcus Krüger – David Blomgren, Tyler Kelleher – Fredric Weigel – Linus Eriksson, Hampus Larsson – Arvid Costmar – Patrick Thoresen, Daniel Brodin – Ludvig Rensfeldt – Albin Grewe.
Frånvarande: Teodor Munther, mv (utlånad till Tyresö/Hanviken), August Berg, b (skadad), Arvid Bergström, b (utlånad till Almtuna), Adrian Carnebo, b (utlånad till Tyresö/Hanviken), Elias Degnell, b (sjuk), Dick Axelsson, f (knäskada), Anton Frondell, f (i J20), Linus Klasen, f (konditionstränar), Melvin Wersäll, f (i J20).
Wersäll bultar på porten
Forwarden Melvin Wersäll är återställd efter sin axeloperation och rehabträning.
– Det är svinkul att vara med och lira igen. Det känns skitbra, säger han till Hockeynews.
Wersäll har gjort comeback i Djurgårdens J20 och han fick en bra känsla.
– Bättre än förväntat med tajmingen och så. Jag känner mig redo så det känns väldigt bra.
Wersäll tränar med A-laget, men spel i Hockeyallsvenskan ser ut att dröja ett litet tag till.
– Planen är att jag ska spela och träna så mycket som möjligt. I helgen tror jag att jag spelar med J20 tre matcher för att få lira mycket.
Djurgården har haft backarna Elias Degnell och Jakob Ragnarsson borta på grund av sjukdom, så Almtuna-lånet Arvid Bergström (i vit tröja på bilden ovan) var hemkallad och med på tisdagsträningen.
– Vi visste inte hur det skulle bli med sjukdomar så vi tog hit honom. Men ”Ragge” åker med (till Nybro) så Arvid kommer att vara med Almtuna imorgon, säger Robert Kimby.
Deal med Almtuna
– Vi har en ömsesidig överenskommelse att vi inte tar hit honom om han inte ska spela mycket. Han är där för sin egen utveckling just nu.
Djurgården gav sig av mot Småland efter lunch på tisdagen och slår läger i Nybro från tisdag till fredag då turnén fortsätter till Tingsryd.
– Det blir bra. Det kommer att bli en tuff vecka. Det är första ”roaden” (bortaturnén) vi åker på. Det blir bra för laget att komma iväg och ihop lite grann, säger Robert Kimby.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)