HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Duon anmäld – LIF kan tvingas klara sig utan backen

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Leksand befinner sig i ett pressat läge i kampen för SHL-överlevnad – och kan tvingas klara sig utan en back. Samtidigt riskerar även HV71 att stå utan en av sina spelare. Båda spelarna är anmälda till disciplinnämnden.

Plus

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS

Få Hockeynews helt gratis i 2 månader!. Ingen bindningstid.

När serien vände till Leksand tog HV71 sin tredje raka seger på söndagen och leder nu matchserien med 3–0. För Leksand krävs det att de vinner fyra raka matcher för att säkra SHL-platsen även nästa säsong.

Under den andra perioden i söndagens match stod Leksands back Anton Johansson för en huvudtackling mot Jonathan Ang.

ANNONS

"Pucken är ute i hörnet och kommer ner mot kortsargen när Johansson kommer från sidan med fart och tacklar Ang som inte är puckförare. Tacklingen träffar Ang i huvudet och utdelas med Johanssons högra axel", beskrivs anmälningen av players seafety group.

Även HV71:s Axel Rindell riskerar avstängning. När det återstod 4:49 av matchen utdelade han en crosschecking i samband med en målvaktsblockering i HV:s zon.

"Rindell åker ut mot kortsargen och utdelar en kraftfull crosschecking på Nr 29 i Leksand Michael Lindqvist som träffar i ansiktet", skriver players seafety group.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS