Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
I samarbete med

Eric Norins återkomst till Hockeyallsvenskan sker med en laddad inramning.
Den rutinerade backen nobbades av AIK under uppmärksammade former – och nu väntar möte med just AIK i hans första match med nya klubben Kalmar HC.
Kalmar HC har presenterat Norin som nyförvärv för resterande del av säsongen 2025/26. Den 34-årige, högerfattade backen kommer närmast från Frölunda HC och har skrivit på ett korttidskontrakt med KHC.
Norin kan nu debutera mot AIK på söndagen – den klubb där han spelat stora delar av sin karriär men nobbades under former som väckte uppmärksamhet.
Efter en tid i Frölunda går karriären nu vidare i Kalmar – och ödet vill att debuten sker mot just AIK.
Norin har gedigen erfarenhet från Hockeyallsvenskan med totalt 445 matcher och 163 poäng för AIK och Almtuna. Därutöver har han spelat 83 SHL-matcher för Brynäs och Frölunda samt haft ett utlandsäventyr i finska Tappara.
– Det känns väldigt roligt att få ansluta till Kalmar resten av säsongen. Jag har hört mycket bra om klubben och ser fram emot att komma in i laget och bidra så mycket jag kan, säger Norin.
Kalmar HCs sportchef Daniel Stolt beskriver värvningen som strategisk – både sportsligt och erfarenhetsmässigt.
– I Eric får vi en rutinerad och högerfattad back som spelat i Hockeyallsvenskan i många år. Det känns riktigt bra att addera honom till en redan stark backsida, säger Stolt.
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)