New York Rangers har fått bästa tänkbara start i Stanley Cup-slutspelet mot rivalerna på andra sidan Hudsonfloden.
Mika Zibanejdas gäng vann det första mötet med 5–1 och lyckades även vinna den andra ronden med samma siffror – och nu har även Patrick Kane öppnat sitt målkonto i slutspelet.
Amerikanen spelade först fram till båda powerplay-målen av Chris Kreider i andra perioden när Rangers vände 1–0 till 1–3 och i tredje perioden ökade Kane på till 4–1 innan finländaren Kaapo Kakko fastställde slutresultatet.
Mika Zibanejad stod för en assist och nu kan Rangers avgöra på hemmaplan om laget vinner de två kommande matcherna i Madison Square Garden.
•••
Regerande mästarna Colorado Avalanche föll i öppningsmatchen mot Seattle men i natt så studsade laget tillbaka inför hemmafansen i Ball Arena.
Men Avs tvingades gräva djupt för att kvittera och inte sätta sig i en jobbigt utgångsläge inför dubbelmötet på bortaplan.
Seattle skaffade sig en tvåmålsledning innan första pausvilan men Colorado kom tillbaka starkt i andra perioden och reducerade och kvitterade inom loppet av 48 sekunder.
Med sju minuter kvar av ordinarie tid så avgjorde Devon Toews med sitt 3–2-mål.
Finländaren Artturi Lehkonen stod för 1+1 i segermatchen.
•••
Precis som Colorado så föll Vegas i den första åttondelsfinalen på hemmaplan mot Winnipeg.
Gästerna tog dessutom ledningen i nattens match men i andra perioden så var det William Karlsson som väckte hemmalaget.
"Wild Bill" fick tag i en lös puck framför kassen och skickade in kvitteringen och några minuter senare ökade Jack Eichel på till 2–1 – men Winnipeg kom tillbaka innan paus och det var den svenske högerskytten Kevin Stenlund som sköt 2–2 innan pausvilan.
I tredje perioden blev Mark Stone tvåmålsskytt och William Karlsson noterades för ett assist när Vegas vann med 5–2.










