I samarbete med
Dramatik i toppmötet: "De här vi kommer kriga med"

Ettan ställs mot tvåan under måndagskvällen i HockeyAllsvenskan.
Efter ett stort tryck från Kalmar tog Björklöven ledningen genom Philip Hemmyr men Matt Fonteyne kvitterade med endast sex sekunder kvar av den första perioden.
– Det är bra fart. Rätt mycket tryck på kassen. Det är bara att fortsätta, säger Carl-Johan Lerby i TV4
//
Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.
Kalmar var det spelförande laget i den första perioden och vann skotten med klara 17-4.
– Det är en seriefinal. Det är de här vi kommer kriga med hela säsongen, tror jag i alla fall. Målen görs framför kassen så det är bara in med puckarna och försöka vinna dem där. De är skickliga på resten av isen, så vi försöker straffa de där, säger Lerby under pausintervjun.
En situation mellan Matthew Cairns och Gustaf Westlund, då den sistnämnda tog emot en smäll. Det hela videogranskades men inget matchstraff delades ut.
– Jag tycker att det är en armbåge i huvudet. Men de tittade på det och då är det ju inte de. De tycker en sak och vi tycker annan, så är det i hockey.
Matchen pågår.
