Kommentarer
Läs mer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
I samarbete med

Almtuna har säkrat ytterligare ett SHL-lån, och blir första HA-lag att fylla sin kvot. Klubben har registrerat 18-årige forwarden Theo Stockselius från Djurgården, rapporterar UNT.
Om han kommer spela för Almtuna, tillsammans med sin bror Lucas, är däremot osäkert.
Theo Stockselius som tillhör Djurgårdens A-lag men fått sporadiskt med speltid i SHL, blir därmed Almtunas fjärde registrerade SHL-lån och kan representera båda klubbarna under återstoden av säsongen.
Almtuna blir därmed första lag i Hockeyallsvenskan att helt nyttja sin kvot på en målvakt och tre utespelare på lån från SHL.
Enligt sportchefen Nicklas Danielsson är det dock osäkert hur mycket speltid lånet faktiskt kommer att innebära.
– Det är rätt liten chans att vi ska få nyttja Theo men han är ju jätteduktig, därför spelar han i Djurgården, och det vore kul om han kom in och spelade nån match, säger Danielsson till UNT.
Theo Stockselius är yngre bror till Lucas Stockselius, som gjort en stark säsong i Almtuna och redan är en etablerad del av laget.
De har också en speciell historia tillsammans och banden blev extra starka när Theo drabbades av cancer, något som bland annat Lucas berättat för Hockeynews om. På försäsongen möttes de också i träningsmatch, vilket var speciellt – men nu finns alltså chansen att de spelar tillsammans igen.

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)